nahoru

Ruskojazyčná mafie v Česku: „Vor v zakoně“ byl osvobozen

Adéla Knapová18. října 2010 • 16:43
Andranik Soghojan je podle obžaloby takzvaným "vorem v zákoně", tedy kriminální autoritou, která v Česku urovnává zločinecké spory.
Andranik Soghojan je podle obžaloby takzvaným "vorem v zákoně", tedy kriminální autoritou, která v Česku urovnává zločinecké spory.
• foto: 
Blesk

Městský soud v Praze dnes zatím nepravomocně osvobodil Andranika Soghojana, podle žalobce a policistů tzv. Vora v zakoně (v ČR nejvyšší autoritu většiny zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu), který si měl objednat vraždu arménského podnikatele. Kvůli nedůvěryhodnému svědkovi obžaloby tak nabral zatím nejzásadnější soudní proces v České republice s cizojazyčnou mafií nečekaný obrat.

 

Tento soudní případ je přitom sledován nejen v rámci ČR s velkým napětím, neboť právě jeho výsledek nastaví mantinely zahraničním nelegálním a zločineckým uskupením, jež operují na našem území. Navíc právě ruskojazyčné skupiny jsou dlouhodobě policií považovány za nejnebezpečnější.

 

Vraždu podnikatele, který mu neodevzdal povinný „desátek“, což je ve zločineckých strukturách totéž, co veřejně vyťatý políček právě Vorovi, si podle obžaloby Soghojan objednal v roce 2007. Vrah tehdy omylem usmrtil řidiče společnosti Sazka, který řídil podobné auto Bentley jako zamýšlený cíl. Objednaný vrah také v centru Prahy pobodal dalšího muže. V přípravě vraždy Arména měl pak Soghojan za pomoci dalších obžalovaných pokračovat i dál.

 

Kromě Soghojana byli obvinění zproštěni i další tři muži – Gilani Alijev, Arsen Kakosjan a Roman Melkonjan. Magomedu Alijevovi, který má české občanství, soud uložil tři a půl roku ve vězení za vydírání. Soghojanův pobočník Arsen Arakeljanov dostal 18 měsíců za nedovolené ozbrojování a padělání řidičského průkazu.

 

Hlasujte pro Reflex.cz ve finále Křišťálové Lupy 2010. Děkujeme.Diskuse ke článku