nahoru

Záchrana chilských horníků je v plném proudu

REDAKCE13. října 2010 • 16:54
hornici
hornici
• foto: 
archiv

Představa pomalého posouvání se stísněnou šachtou, která má přes půl kilometru, je klaustrofobická noční můra. Pro třiatřicet chilských horníků však šlo o symbol svobody.

 

Krátce po páté hodině ranní našeho času vystoupal na povrch ve speciální kapsli první z horníků, kteří strávili poslední dva měsíce v podzemní kobce. Florencio Ávalos se na povrchu setkal se svým sedmiletým synem (pokud byl po ruce nějaký šikovný fotograf, pak se tato momentka příštímu World Press Photu nevyhne, i kdyby s sebou měl jen fotoaparát na mobilu), v půlhodinových intervalech po něm začali ze zavaleného dolu stoupat na povrch další horníci.

 

 

Zachráněné horníky nyní čeká cokoliv jiného, než bezstarostná dovolená. Po době strávené ve tmě a stísněném prostoru jim kromě psychických problémů jako je posttraumatická stresová porucha a výpadky paměti hrozí i potíže spojené s možnou dekompresí, vdechováním podzemních plynů a poruchami spánkového cyklu. Což ale asi není to, co by v tuto chvíli nějak zvlášť řešili ti muži, kteří se teď po dvou měsících znovu setkávají se svými rodinami.

REDAKCE


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
26,000
22,750
29,260
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější