nahoru

Test státních maturit = maturita s jistotou. Spěje to k popravě

Daniel Baret11. října 2010 • 17:31
Maturanti počas písomných testov zo slovenčiny.
Maturanti počas písomných testov zo slovenčiny.
• foto: 
SITA

V pondělí proběhl test státních maturit, tedy maturit na nečisto. Dělal jsem ho a opravdu nechápu, kdo s tímto testem mohl mít problém a proč je kolem toho tolik povyku. Jediné schopnosti, které test vyžaduje, jsou totiž čtení a psaní. Vše dokonce vypadá na to, že maturita bude v Česku „popravena“.

 

Například z literatury, kterou se žák učí osm let, nepadla v nižší úrovni ani jedna otázka. Ve vyšší úrovni jich padlo jen pět. Jediné pokrytí literatury tedy budou pracovní listy. Pracovní listy fungují následujícím způsobem: žák si vybere 20 knížek, z nichž si pak vylosuje ukázku. Ukázku následně rozebere  - bude hovořit o autorovi, o kontextu díla, rozebere autorův jazyk, charakterizuje hlavní postavy, atd. Tato suma požadovaných znalostí literatury je ale značně neadekvátní vzhledem k tomu, kolik času se literaturou na hodinách češtiny tráví.

 

V didaktickém testu nalezneme pouze rutinní analýzy textu, cvičení ve stylu poznejte pravopisnou chybu (výkend) a volitelný slohový útvar (můžete si vybrat pracovní postup, úvahu, vyprávění, atd.) na 200 slov, který musíte splnit pouze formálně a pravopisně. Obsah nikoho nezajímá! Na co tedy ty hodiny slohu?. Čekal jsem, že ten kdo si vybral vyšší úroveň, což si z mého gymnázia na doporučení vedení nevybral nikdo, bude mluvit jinak. Ale ne. I vyšší úroveň maturity je pro blbce. Moje přítelkyně při vyšší maturitě z češtiny dokonce „usnula“.

 

Anglická část státních maturit je snad ještě jednodušší. Zvolil jsem nižší úroveň. Neměl jsem důvod volit vyšší. Jistý jsem si nebyl maximálně u jediné otázky, zbytek bych měl mít správně. Pokud tedy odmaturujete z nižší angličtiny, nejspíše se anglicky jakž takž domluvíte a budete umět napsat jednoduchý dopis vašemu „penfriendovi“. Ale nic víc.

 

K modelu amerického školství, kde má každý maturitu, ale nikdo nic neumí, se Česká republika přibližuje rychleji a rychleji. I teď má maturita malou váhu. Při výběru zaměstnání je dnes maturita povinnost, ne výhoda. Pomyslný soudní proces s maturitou tedy zdárně spěje k popravě a se zavedením státních maturit se pojem maturita, kdysi známý jako „zkouška dospělosti“, vyprázdní úplně.

 

Autor je student gymnázia

Daniel Baret


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
26,000
22,910
29,310
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější