Na koncertu Glena Hansarda se zabil muž. Nebyl sám, kdo si ten den vybral | Reflex.cz
nahoru

Na koncertu Glena Hansarda se zabil muž. Nebyl sám, kdo si ten den vybral

Matěj Bartošek23. srpna 2010 • 16:51
Glen Hansard se Markéty Irglové chtěl zastat...
Glen Hansard se Markéty Irglové chtěl zastat...
• foto: 
Ladislav Křivan

Minulý čtvrtek v Kalifornii se během koncertu The Swell Season vedle zpěváka Glena Hansarda rozplácl muž. Skočil z budovy stojící vedle pódia. Přes veškerou snahu lékařů už si nikdy nezaskáče. Nijak zvlášť by mě to asi nezaujalo, kdyby se mi o několik hodin později a nějakých pár tisíc kilometrů dál nestalo něco podobného. Tedy, ne že bych zkoušel létat – prostě jsem potkal mrtvolu.

 

V pátek ráno jsem absolvoval rutinní cestu do práce - přes sluchátka na uších mentálně napojen pouze na kapelu Arcade Fire, připraven na uzávěrkový shon v redakci. Někdy ke konci skladby Deep Blue mě v ulici Komunardů, pár desítek metrů od kanceláře, vyrušil pohled na dvě zesinalé slečny, sklánějící se nad ženou. Nejevila známky života (tak nějak se to myslím – dost eufemisticky - říká). Před pár vteřinami zřejmě absolvovala volný pád ze třetího patra - tomu alespoň napovídalo okno výhružně otevřené nad našimi hlavami. Bez vžitých automatismů jsem začal bušit do telefonu a … dovolal jsem se na hasičskou stanici. Slečny byly přesnější - v dané chvíli už hovořily se záchrankou.

 

Operátorka zjišťovala, zda se v okolí vyskytuje nějaký muž, a jelikož na místě nebyl nikdo, kdy by byl tomuto označení podobnější než já, během několika okamžiků jsem byl nakloněn nad mrtvolou a poslouchal instrukce stran masáže srdce. Zkoušel jsem to, ale beznadějnost počínání byla zcela zjevná (podrobnosti si z dovolením nechám pro sebe – i když bohužel nemůžu říci, že by se mi je podařilo vytěsnit). Celou „akci“ ukončili dva náhodně projíždějící policisté v civilu, kteří si nechali načrtnout situaci, a aniž se pokusili verifikovat smrt té ženy (kdybyste ji viděli, asi byste také usoudili, že hledání pulsu by bylo nadbytečným úkonem), začali se shánět po dece. Odešel jsem v okamžiku, kdy se přiřítila sanitka. Celé to trvalo necelých deset minut.

 

Proč to píšu? Prostě od té doby nejsem schopný myslet na nic jiného. Z novinářského hlediska se jednalo o zcela nedůležitou událost. Hrůzná obyčejnost okamžiku mě ale bude v zádech mrazit ještě dlouho. Nedočetl jsem se, jak to měl den předtím Hansard, já však vím bezpečně, že bych koncert nedozpíval.Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,640
22,790
29,590
Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější