nahoru
Premium Designblok

Maxim Velčovský: Jsme první generace zfetovaná lajkama

Marek Gregor 1. října 2022 • 12:25
Maxim Velčovský: Jsme první generace zfetovaná lajkama
foto: Nguyen Phuong Thao

Letošnímu, 24. ročníku Designbloku (5.–9. října) dali pořadatelé motto LES. S kým jiným téma probrat, než s Maximem Velčovským (46), umělcem, jenž les vnímá jako dýchací pole, sází buky a sklo zkouší odlévat do speciálně vypěstovaných hub. Za „nejtoxičtější“ považuje sociální sítě a bývalého českého premiéra i dosluhujícího prezidenta.

Co první vás napadne, když se řekne les?

Les beru jako prostor pro mnoho organismů a bytostí. Je to zvláštní fenomén, už jen proto, že skoro úplně všechny lesy, které známe, vysadili lidé. Jedná se o umělou krajinu pěstovanou převážně z tržních důvodů, což, přiznejme si, je trochu bizár…

Les jako pole?

Les jako dýchací pole. To obstojí z ekologického pohledu, ale české lesy jsou opravdu tržním předmětem, tedy kromě chráněných pásem. Proto mám rád třeba Podyjí, které bylo „chráněno“ i během komunismu jako hraniční prostor. Vznikl tam největší československý land art, kde komunističtí pohraničníci vysekali dodnes viditelný zářez v hraniční krajině, aby viděli, kdo jim leze přes čáru. V tomto sektoru se paradoxně vyskytují chráněné rostliny a živočichové, protože tam nikdo nemohl. Vždycky, když jedu kolem, jdu se podívat na ty postupně zarůstající schody… Pak mám rád šlechtické zahrady. Když je lidé sázeli, přemýšleli v podstatě na dvě století dopředu, i když věděli, že se výsledku nedožijí. V Mariánkách, Buchlovicích nebo Ratměřicích dodnes rostou fantastické sekvoje, duby a buky, listnaté stromy z celého světa. Mě na tom fascinuje přesah nad člověkem a moment paměti stromů, jakési banky poznání.

Což se týká i zvířat.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.Prezidentské volby 2023

Začátkem roku 2023 se budou konat prezidentské volby, kde se rozhodne o nástupci Miloše Zemana. Přinášíme vám přehled užitečných informací, volební zpravodajství i zajímavosti týkající se prezidentského úřadu.

Kandidáti Termín voleb

Voličský průkaz Volební systém Pravidla kampaně Výsledek voleb Druhé kolo


Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.