nahoru

Divadlo Waterloo a proč nesnáším komunisty

Marek Stoniš22. července 2017 • 10:34
Divadlo Waterloo a proč nesnáším komunisty
foto: archív Edvarda Schiffauera

Nejlépe to asi o komunistech řekl legendární stíhací pilot generál Fajtl:„Co slovo, to lež, co čin, to zločin.“

Proč jeho slova připomínám? Koncem šedesátých let vzniklo v Ostravě skvělé divadlo "malých forem" Waterloo. V roce 1969 sepsali a nastudovali jeho protagonisté satirickou parodii na sovětskou povinnou školní literaturu - Syna pluku. Lidé se bavili. Předposraný bolševik, který si k nám pozval kvůli udržení toho svého socialismu bratrskou armádu, se ale nebavil. Deset lidí z divadla postavil před soud, obvinil z pobuřování a nepřátelství k socialistickému zřízení a čtyři z nich poslal ve zcela absurdním procesu natvrdo za mříže. A většině těch mladých lidí zničil nejlepší léta života.

Tři z nich - Ivan Binar (12 měsíců), Edvard Schiffauer (9 měsíců, a to za to, že složil noty k písničkám!) a Petr Ullmann (15 měsíců) dnes přijdou na diskusní scénu Reflexu na Colours of Ostrava na ty hnusné časy zavzpomínat. Kdo bude v tu dobu na festivalu, nechť přijme naše srdečné pozváni. Začínáme v 18.30!
Colours of Ostrava 2019

Průvodce: vstupenky, ubytování, doprava Reflex Stage Program, účinkující a hvězdy Festival v ulicích 2019

Na letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava zazáří velké hvězdy. Přijede kapela The Cure. Festivaloví hosté se také mohou těšit na Florence + The Machine. Vše podstatné o Colours of Ostrava 2019 se dozvíte v našem speciálu.


Diskuse ke článku