nahoru

Slovníček Cirku La Putyka: Teeterboard? Jedna z nejtěžších cirkusových disciplín!

Tereza Spáčilová 12. května 2012 • 06:00
Pavel Komarov
Pavel Komarov
• foto: 
Tomáš Třeštík

Vyznat se v disciplínách, jimiž Cirk La Putyka hodlá rozparádit svoje letní
novocirkusové ChapiteauX, které bude stát od června na Letné, není jen tak.
Pomůckou budiž slovníček Reflexu.

 

Když principál Cirku Rosťa Novák poprvé vybalil tenhle zvláštní stroj, pronesl památnou větu: „V Rusku mě varovali, že na tom za poslední rok zařvali dva lidi.“ Nářadí fungující na principu dětské houpačky zkrátka budí respekt. „Těžko říct, zda je to úplně nejtěžší disciplína, každopádně v Cirku asi náročnější neděláme,“ říká Daniel Komarov, jeden z těch, kteří teď díky teeterboardu mohou létat vzduchem.

 

Základní technika se prý podobá skokům na trampolíně, odraz od dřevěné desky je však mnohem nebezpečnější. „Většina věcí se dá ohlídat, ale je pravda, že když Michal Boltnar v představení skákal trojné salto, bylo už to trochu o kejhák,“ zmiňuje Komarov kolegu, jehož rodiče se teeterboardu kdysi věnovali. Teď už učí novou generaci.

 

Video se připravuje ...
La Putyka - TeeterboardVIDEO La Putyka

 

Teeterboard očima principála

Náš první "týtr", jak důvěrně přezdívaně ďábelskému stroji jménem teeterboard, přicestoval do Prahy v srpnu roku 2010. Přiletěl z Moskvy a celníci z něj měli svátek - podle jejich regulí totiž tohle prkýnko spadá do klasifikace "cirkusové a pouťové atrakce". Navíc jsme tehdy ještě nevlastnili nákladní auto, takže jsme ho z Ruzyně vezli hezky autobusem. Teeterboard je jedna z nejtěžších cirkusových disciplín a lidé z Cirku na něm nikdy předtím nestáli, takže jsem měl o ně docela strach. Generálku představení UP´END´DOWN  na něm odskákali jen půl roku poté, co jsme prkno "týtr" vybalili, a neobešlo se to bez zranění - Anička Schmidtmajerová, která jinak v UED  cvičí i na šálách a strapsech, si vážně pochroumala kotník a premiéru odchodila o berlích, brzy jí následoval také akrobat Jiří Weissmann. Zjistili jsme, že musíme změnit systém přípravy, se kterou nám výrazně pomohl Janne Rosen ze z cirkusové univerzity ve Stockholmu. Technická úroveň našich skokanů se teď konečně vyrovná evropské, ale učíme se pořád. Jen už se míň bojíme:-)

Rosťa Novák

Tereza Spáčilová


Klíčová slova: rxrx, terezaspacilova, chapiteau xDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.