nahoru

T jako Trampolína aneb Ztraceno v (cirkusovém) překladu

Tereza Spáčilová 3. května 2012 • 06:00
T jako Trampolína
T jako Trampolína
• foto: 
kresba Hynek Dřízhal

Pokud se chcete bavit o ChapiteauX, velkolepém letním projektu souboru Cirk La Putyka, jednou na to prostě narazíte. Teeterboard? Co to je? A šály? Je to snad něco jiného než to, co jste právě odložili? Nový cirkus, žánr, který propojuje divadlo a kousky ze šapitó, má svůj vlastní jazyk a ten je záhodno se naučit. Třeba právě s akrobaty Cirku La Putyka, kteří jej budou názorně předvádět v ChapiteauX na pražské Letné.

 

Trampolína není nic, co bychom neznali: pár pružin a látka, která vás - když se hodně rozparádíte - dokáže vyhodit až do nebe. Eskymáky, kteří ji údajně vynalezli, vyhazovaly ty jejich, z mroží kůže, vysoko nad kry, lední medvědy i iglů. Novodobí trampolínisté skáčou trochu jinak než Eskymáci, ostatně v létě si to sami ověříte u přenosů z olympiády. A Putykáři skáčou ještě jinak. Až je na Špejcharu uvidíte, schválně si toho všimněte.

 

"Umělecká trampolína je něco jiného než sportovní. To, za co by mi na závodě strhli body, je na divadle žádoucí," vysvětluje Tereza Toběrná, která se k trampolíně dostala přes skákání do vody a do představení La Putyka zase přes loučení s trampolínu. "Už jsem chtěla se závoděním skončit, v podstatě jsem přišla na trénink, jen abych zamávala kamarádům. Ale byl tam Rosťa Novák," popisuje osudové setkání studentka zahraničních vztahů. Tehdy si prý myslela, že si půjde jenom párkrát skočit. Nakonec se z toho stalo účinkování v jednom z nejslavnějších pražských představení, La Putyce.

 

"Na začátku jsme vůbec netušili, co vlastně máme dělat. Prostě jsme skákali a občas nás něco napadlo. Tak ostatně vzniká většina představení Cirku - cvičíte, tančíte a najednou je z toho choreografie, ani nevíte jak," směje se Tereza.  V případě La Putyky prý bylo stěžejní, když přišel Novák, principál souboru, s ideou převést na trampolínu argentinské tango. "Dostali jsme instruktory, profesionální tanečníky, naučili jsme se základní finesy a pak jsme  objevovali, co všechno s tím lze dělat ve vzduchu," popisuje Tereza zrod trampolínového tanga, mimochodem jednoho z nejoblíbenějších čísel celé inscenace - i na festivalu v Ediburgu lidé nejvíc aplaudovali právě vášni na pružinách.

 

Tereza s ní začínala po boku Petra Dejla, mistra republiky v akrobatických skocích na trampolíně, a oba se přes své zkušenosti nestačili divit, jaké kousky po nich Novák chce. "Byla jsem zvyklá mít neustále propnuté nohy i tělo, tak se to od gymnastů chce. V Putyce se ale vyžaduje přesný opak. První, co mi Rosťa Novák řekl, bylo ´Padej jako kus hadru.´ Žádné zpevnění, žádné propnutí. Gymnastická strnulost na scénu nepatří,"  popisuje Tereza největší rozdíl v technice, kterou musela zvládnout. Paradoxně tak prý nebojovala s obtížností figur, ale spíš s ledabylostí jejich provedení.

 

Video se připravuje ...
Cirk La Putyka: Tango na trampolíněVIDEO Cirk La Putyka

 

"Některé kousky vypadají nebezpečně, ale v podstatě moc nebezpečné nejsou. Tedy pokud nás není na trampolíně moc - to pak rozhoupaná látka reaguje jinak, než jsme zvyklí, a hrozí, že si navzájem ublížíme," říká s tím, že právě naučit se souhře s partnerem pro ni představovalo druhý největší oříšek. Teď už má ovšem La Putyku pevně v nohách. "Na trampolínu chodím v podstatě odpočívat. V dalších představeních lezu po šálách a skáču na teeterboardu, a to je teprve ten pravý adrenalin," směje se s okazem na další disciplíny. O nich ale zase až příště.

 

Projekt ChapiteauX odstartuje na pražské Letné 1. června a potrvá až do konce července.  V jeho rámci budou k vidění všechna čtyři představení souboru Cirk La Putyka - La Putyka, UP´END´DOWN, A cirkus bude!? a Slapstick Sonata, součástí programu však budou i vystoupení přátel a kolegů Cirku - od hudebníků přes divadelníky až po artisty. Lístky na akci, která se koná pod záštitou pražského primátora a ve splupráci s festivalem Letní Letná, seženete na ticketstream.cz. Reflex jako mediální partner a fanoušek projektu bude na svých stránkách pravidelně uveřejňovat novinky k programu i ze zákulisního dění.

 Tereza Spáčilová


Klíčová slova: rxrx, terezaspacilova, chapiteauxDiskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.