nahoru

Norské úřady odebraly Evě Michalákové právo na oba syny

ČTK, ref6. října 2015 • 11:17
Eva Michaláková
Eva Michaláková
• foto: 
ČTK

Norské úřady posílají mladšího syna českých rodičů Michalákových do adopce. Ke staršímu ztrácí matka podle rozhodnutí rodičovská práva. Uvedla to dnes Česká televize. Mladšímu Davidovi je šest let, staršímu Denisovi deset. Norská sociálka odebrala rodičům děti v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání, ta se ale nepotvrdila.

Cause dětí Evy Michalákové se Reflex věnuje od začátku a dlouhodobě, připomeňte si průběh celého případu ve starších článcích, které v Reflexu vyšly:

Když Eva Michaláková odjížděla za svým nyní již bývalým manželem do Norska, zřejmě ještě netušila, jak kritické bude vyústění jejího rozhodnutí. Děti ve věku 6 a 2,5 roku jí odebraly norské úřady na základě podezření, že je s manželem zneužívali:

České děti uvízly v Norsku u pěstounů. Matka se je marně snaží získat zpět

V úvodníku tištěného Reflexu z 8. ledna 2015 píše zástupce šéfredaktora Marek Stoniš, že nikdo se nakonec nebude moci divit, až se norský úřad pro "ochranu dětí" Barnevernet internacionalizuje a zaplaví celou Evropu, včetně Česka. Stačí se podívat třeba na agendu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera, jeho kolegyně Michaely Marksové-Tominové nebo ombudsmanky Anny Šabatové a lze vlastně mluvit o zázraku, že u nás pobočka Barnevernetu nebyla otevřena už dávno:

Barnevernet v nás
Marek Stoniš 6. října 2015 • 11:39

Barnevernet v nás

Ve stejném čísle vyšla reportáž Adély Knapové přímo z Norska. „Jsme jediná komunistická země v Evropě, tady jsou děti majetkem státu,“ říká v reportáži norský právník Marius Reikerås, který bojuje za práva matek, jimž norský stát ve jménu svého obludného sociálního systému odebral děti a předal je do pěstounské péče:

Vraťte naše děti
Adéla Knapová 6. října 2015 • 11:39

Vraťte naše děti

Na konci ledna se situace zhoršila, když norské úřady ještě více omezily styk matky se syny:

Norové přitvrdili vůči matce odebraných českých děti. Chce se s ní syn stýkat?

Situaci okomentovala o den později Jordanka Jirásková:

Dokonalý hyenismus pokračuje: Norové o odebraných dětech mlží a vysmívají se nám

Přiípad Michalákových postupně získal publicitu nejen v Česku, ale i v celé Evropě:

ANDREA HOLOPOVÁ: Norský Barnevernet rodiny rozdělil. Chystané demonstrace proti norské…

K poslední změně ve vývoji případu došlo v květnu, kdy norský úřad Barnevernet trvá na zrušení kontaktů chlpců s matkou:

Norský úřad trvá na zrušení kontaktu dětí Michalákových s rodinou

 

ČTK, ref


Klíčová slova: norsko, michalakova, barnevernetDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,480
21,660
28,580
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější