Zemřel zpěvák a skladatel Pete Seeger. Autor hitu Řekni, kde ty kytky jsou | Reflex.cz
nahoru

Zemřel zpěvák a skladatel Pete Seeger. Autor hitu Řekni, kde ty kytky jsou

ČTK, lam28. ledna 2014 • 08:40
Pete Seeger
Pete Seeger
• foto: 
ČTK

Ve Spojených státech ve věku 94 let zemřel legendární folkový zpěvák, skladatel, hudebník a sběratel lidových písní Pete Seeger.

Seeger, který byl známý rovněž jako politický a ekologický aktivista, byl autorem nebo spoluautorem řady hitů, například Where Have All the Flowers Gone? (v Česku známé jako Řekni, kde ty kytky jsou), If I Had A Hammer (Bylo by to krásný) nebo hippie balady Turn, Turn, Turn!

Řadu písní Seeger také zpopularizoval - mimo jiné We Shall Overcome (Jednou budem dál), která se v 60. letech stala hymnou amerického hnutí za občanská práva, kubánskou Guantanameru, do jejíhož textu, do té doby povětšinou improvizovaného, vložil verše velkého kubánského básníka Josého Martího, nebo This Land Is Your Land (Ta zem je tvá zem) z repertoáru Woodieho Guthrieho nebo Goodnight Irene z repertoáru Leadbellyho.

Seeger, který byl v minulosti rovněž nominován na Nobelovu cenu za mír, zemřel v pondělí v noci v newyorské nemocnici, kde ležel necelý týden uvedl jeho vnuk Kitama Cahill-Jackson.

Na veřejnosti se zpěvák objevoval i v pozdním věku a nezapřel svou aktivistickou duši. V říjnu 2011 se například v New Yorku připojil k protestujícím na akci Okupujte Wall Street namířené proti společenské a ekonomické nerovnosti. S kolegy muzikanty a davem asi 1000 lidí tehdy kráčel výstavní čtvrtí West Side kolem bank a osvětlených obchodů za zpěvu slavných protest songů ze 60. let.

ČTK, lam


Klíčová slova: Pete Seeger


Vybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Ivan Stěpanovič Koněv: Hrdinný osvoboditel Prahy, nebo padouch?
PREMIUM X Bohumil Pečinka: Proč se Čapí hnízdo nesmělo dostat před soud
PREMIUM X Taylor Swift: Blonďatá zpěvačka dobyla hudební trůn a stala se nejlépe vydělávající celebritou světa
PREMIUM X Vsadil jsem, že ANO nevyhraje. Nevyšlo to, říká volební sázkař na plný úvazek Michal Sirový
PREMIUM X Josef Mašín: Z chytrých komunistů se stali kapitalisti, ti blbější zůstali ve straně a dál sní o komunistickém ráji

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější