nahoru

Zemřel zpěvák a skladatel Pete Seeger. Autor hitu Řekni, kde ty kytky jsou

ČTK, lam 28. ledna 2014 • 08:40
Pete Seeger
Pete Seeger
• foto: 
ČTK

Ve Spojených státech ve věku 94 let zemřel legendární folkový zpěvák, skladatel, hudebník a sběratel lidových písní Pete Seeger.

Seeger, který byl známý rovněž jako politický a ekologický aktivista, byl autorem nebo spoluautorem řady hitů, například Where Have All the Flowers Gone? (v Česku známé jako Řekni, kde ty kytky jsou), If I Had A Hammer (Bylo by to krásný) nebo hippie balady Turn, Turn, Turn!

Řadu písní Seeger také zpopularizoval - mimo jiné We Shall Overcome (Jednou budem dál), která se v 60. letech stala hymnou amerického hnutí za občanská práva, kubánskou Guantanameru, do jejíhož textu, do té doby povětšinou improvizovaného, vložil verše velkého kubánského básníka Josého Martího, nebo This Land Is Your Land (Ta zem je tvá zem) z repertoáru Woodieho Guthrieho nebo Goodnight Irene z repertoáru Leadbellyho.

Seeger, který byl v minulosti rovněž nominován na Nobelovu cenu za mír, zemřel v pondělí v noci v newyorské nemocnici, kde ležel necelý týden uvedl jeho vnuk Kitama Cahill-Jackson.

Na veřejnosti se zpěvák objevoval i v pozdním věku a nezapřel svou aktivistickou duši. V říjnu 2011 se například v New Yorku připojil k protestujícím na akci Okupujte Wall Street namířené proti společenské a ekonomické nerovnosti. S kolegy muzikanty a davem asi 1000 lidí tehdy kráčel výstavní čtvrtí West Side kolem bank a osvětlených obchodů za zpěvu slavných protest songů ze 60. let.

ČTK, lam


Klíčová slova: Pete Seeger