nahoru

Létající automobil jde do aukce: Funkční model z padesátých let je dodnes schopen letu i jízdy

Ondřej Pavlůsek - Auto.cz 12. ledna 2020 • 10:00
Létající automobil jde do aukce: Funkční model z padesátých let je dodnes schopen letu i jízdy
foto: Barrett-Jackson

Aukční síň Barrett-Jackson nabídne při své lednové aukci v arizonském Scottsdale výjimečný stroj, který je schopen letu i jízdy. Taylor Aerocar vznikl v roce 1954 a je plně schválen pro silniční i letový provoz. Taylor Aerocar naprosto dokonale splňuje představu létajícího automobilu, i když svou konstrukcí i vzhledem má mnohem blíže k letadlům. Za návrhem, vývojem i výrobou tohoto výjimečného stroje ostatně stojí letecký inženýr Moulton Taylor.

Výjimečný létající automobil je jedním z pěti postavených exemplářů a je plně schopen provozu. Podle katalogu společnosti Barrett-Jackson je schopen provozu na pozemních komunikacích a díky schválení od FAA (Federal Aviation Administration – agentura ministerstva dopravy Spojených států amerických pro civilní letectví) i ve vzduchu.

Dvoumístný stroj s celkovou délkou 6,55 m a rozpětím křídel 10,36 m má být schopen ve vzduchu dosahovat maximální rychlosti kolem 188 km/h a pohybovat se cestovní rychlostí kolem 156 km/h. Na pevné zemi se má jeho rychlost pohybovat do 100 km/h i s ohledem na skutečnost, že ocasní část a křídla jsou přepravována jako přívěs.

Více se o létajícím automobilu Taylor Aerocar dočtete v článku na Auto.cz >>>

Ondřej Pavlůsek - Auto.cz
Diskuse ke článku
Diskuze se zobrazují pouze uživatelům, kteří jsou přihlášeni na Facebooku a odsouhlasili cookies. Pokud pod články nevidíte diskuze, zkontrolujte prosím toto nastavení.