Logistik Lékařů bez hranic Zdeněk Müller:   „Lidé v Sýrii jsou strašně vděční za to, že jim pomáháme; nemusejí pak utíkat do Evropy.“

Logistik Lékařů bez hranic Zdeněk Müller: „Lidé v Sýrii jsou strašně vděční za to, že jim pomáháme; nemusejí pak utíkat do Evropy.“ Zdroj: Nguyen Phuong Thao

Logistik Lékařů bez hranic Zdeněk Müller:   „Lidé v Sýrii jsou strašně vděční za to, že jim pomáháme; nemusejí pak utíkat do Evropy.“
Letecký pohled na Arbíl, relativně bezpečné hlavní město autonomní oblasti v iráckém Kurdistánu
Uprchlický tábor v iráckém Domízu, kde je nemocnice i porodnice Lékařů bez hranic, je velký jako české okresní město. Od roku 2011 v něm žije 70 000 Syřanů.
Na to, jak postavit v případě krize co nejrychleji polní chirurgickou jednotku, je zapotřebí trénink. Zdeněk Műller ho má a v nejbližší době vyzkouší v praxi – při zásadní bitvě o severoirácké město Mosul.
4
Fotogalerie

Jak se staví nemocnice ve válce

Konstrukční inženýr ZDENĚK MŰller (33) se před pár týdny vrátil z půlroční mise v Iráku, proložené třemi krizovými návštěvami Sýrie – a přímo k syrské válečné zóně na začátku února odlétl znovu. Ač člen mezinárodní organizace Lékaři bez hranic, pracuje jako logistik. Ve válečné oblasti je to nedostatková, těžko vysvětlitelná a z nutnosti proměnlivá profese; každou budovu, v níž budou lékaři v polních podmínkách zachraňovat životy, musí logistik nejdřív postavit, nebo aspoň opravit, zprovoznit a rozhodně zabezpečit. Často vlastníma rukama. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM.

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa!