Mají se v EU zpřísnit pravidla pro držení zbraní? | Reflex.cz
nahoru

Mají se v EU zpřísnit pravidla pro držení zbraní?

ČTK, ref15. června 2016 • 17:30
Ilustrační snimek
Ilustrační snimek
• foto: 
profimedia.cz

Český ministr vnitra Milan Chovanec na začátku června při jednání se svými kolegy ze zemí EU v Lucembursku zopakoval jednoznačný český nesouhlas se zpřísněním směrnice o zbraních. ČR je ovšem v jasné menšině a nizozemské předsednictví předpokládá, že bez potíží získá mandát k dalšímu jednání o novele se zástupci Evropského parlamentu.

Nová pravidla zpřísňující možnosti pořizování a držení zbraní navrhla Evropská komise loni v prosinci jako součást reakce na teroristické útoky v Paříži. Členské země EU o nich jednají v takzvaném smíšeném výboru, kde jsou také zástupci Švýcarska, Norska, Islandu či Lichtenštejnska.

Džihádista u Paříže ubodal policistu a jeho manželku, v ohrožení bylo i jejich dítě

Výhrady původně mělo více zemí, postupně se však holandským diplomatům u většiny problematických bodů podařilo najít kompromis.

V Česku návrh odmítly vláda i obě komory parlamentu s poukazem na to, že teroristé své činy páchají nelegálně získanými zbraněmi, nikoli zbraněmi legálně drženými.

Čeká se na mrtvé? Ruští a angličtí idioti řádili na fotbalovém Euru. Policisté i…

Podle analýzy českého ministerstva vnitra by dopady směrnice mohly být rizikem pro vnitřní bezpečnost ČR a znamenaly by ztrátu tisíců pracovních míst. V mandátu pro dnešní jednání proto vláda ministru vnitra Milanu Chovancovi schválila, aby návrh dál jasně odmítal.

Anketa
Mají se v EU zpřísnit pravidla pro držení zbraní?
Ano
3.6%
22
Ne
96.4%
594

ČTK, ref


Klíčová slova: evropská unie, zbraněDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,390
28,610
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější