nahoru
Alex & kněz

Manžel nerespektuje má rozhodnutí a dělá si, co chce. Mám požádat o rozvod?

Jan Jandourek, Alex Doležalová Hrouzková24. března 2012 • 11:14
Krize středního věku
Krize středního věku
• foto: 
kresba Antonie Urbancová

"Dobrý den, dlouhá léta jsme s manželem žili ve velmi spokojeném vztahu, až do současné doby, kdy manžela přepadla krize středního věku. Najednou ho nepoznávám, odmítá plnit to, co vždy bez odmlouvání dělal, má tendenci i nemístně prosazovat své názory, až se za něj musím stydět, jak je namyšlený, chodí každý večer jen s kamarády na sport, aby se líbil (nevím teda komu), voní se, koupil si sérii značkových slipů. Nevím, jestli má milenky, to mi je nakonec docela jedno, ale to že už nerespektuje má rozhodnutí a dělá si, co uzná za vhodné, to nesnesu. Mám požádat o rozvod?"

 

Abyste nemusela číst až do konce, tak Vám hned na úvod povím, že pokud nepožádáte o rozvod Vy, brzy požádá o rozvod on. Situace u Vás se totiž podle všeho má tak, že Vy jste celý život rozhodovala, dirigovala a nařizovala a Váš muž toho všeho má nyní, po dlouhých letech, tak akorát dost.

 

Vzhledem však k tomu, že je Váš muž relativně mírné povahy (jinak by to s Vámi tak dlouho nevydržel), tak nešťastník vystrkuje růžky velice pomalu a opatrně, a začíná si svůj životní prostor vydobývat alespoň tak, že svobodně a bez Vašeho souhlasu sportuje, a začíná se starat o sebe a o své já a přestává se všemi silami soustředit jen na druhé, potažmo na Vás.

 

Jsem přesvědčena, že v tuto chvíli Vám Váš manžel nevěrný není. Zatím to je tak, že si nakoupil alespoň spodní prádlo, aby touto cestou sám sebe přesvědčil, že i on může investovat také do sebe, a k tomu zvolil právě spodní prádlo, protože spodní prádlo je skutečně jen jeho, nemusí se o něj s nikým dělit, a tak si může užívat skromného pocitu, že něco vykonal opravdu jen a jen pro sebe.

 

Věřte, že pocit, že i on má najednou svůj život ve svých rukou, se mu zalíbí. Nyní už ví, že Vás nemusí vždy poslouchat, už také ví, že si může svobodně dopřát hezké spodní prádlo, a jestli se u Vás doma něco rychle nezmění, půjde Váš muž za svým štěstím dál.
I když z Vašeho dotazu plyne, že nemáte příliš zájem na manželství pracovat, přeci Vám dám pár drobných rad.

 

Začněte být na manžela milá, tolerujte mu jeho sportovní aktivity (a Vy si najděte také nějaké), podporujte ho v jeho novém životním elánu, třeba s ním i nakupujte další a další slipy, a utvrzujte ho, že s ním chcete Váš život spokojeně dožít.

 

Když své chování nezměníte, manžel si najde nějakou milou dívku nebo ženu, která na něj bude hodná, která ho bude obdivovat a respektovat a pláchne Vám s ní. Což možná ale chcete, takže mé drobné rady klidně ignorujte.

ALEX DOLEŽALOVÁ

 

 

 

Vážená paní, nejsem u toho, ale jazyk, který používáte, je zajímavý. Podívejte se na to: "odmítá plnit" to co dělal "vždy bez odmlouvání", má "tendenci " své názory prosazovat "nemístně". Je "namyšlený" a vy se za něj stydíte. "Nerespektuje má rozhodnutí." A hned mluvíte o rozvodu.

 

Přitom píšete, že s manželem žijete dlouhá léta. Ještě navíc máte dojem, že moc sportuje a voní se. Málo žen by mělo problémy s tím, že jejich muž sportuje a nesmrdí. Kolik z nás by toho chtělo dosáhnout. Přes to všechno chápu vaše podezření. Jakmile muž něco udělá v životě jinak, možná se něco děje. Ale za tím skutečně nemusí být milenky.

 

Muž středního věku má dost silné nutkání ještě jednou něco změnit a to třeba i na sobě. Já se třeba ještě pokouším naučit italsky, ačkoliv mi to bezprostředně vůbec k ničemu není a v Itálii znám jen Čechy, německého papeže a jednu historičku, kterou plánuji potkat tak ještě jednou v životě, abych napsal ten druhý článek.

 

Pravda, Michal Viewegh píše v jednom textu o tom, jak muž najednou začne používat zubní nit a cvičit. Každá rada drahá. Jestli někdy s Alex tyhle naše řeči vydáme knižně, navrhnu jako titul: "Každá rada drahá..." s podtitulem "Co nic nestojí, za nic nestojí," jak říkala má třídní na průmyslovce. Jak vidíte, mám jako kněz a průmyslovák potřebnou kvalifikaci lidem mluvit do života. Víte co? Otočte to. Pokud na to máte, choďte vy na sport, kupte si něco značkového, nebo něco, co tak aspoň vypadá, to víte, jsme v Česku.

 

Pokud jde o prosazování názorů, to vám asi radit nemusím. Je tam jedna věc, nechci jít do detailů, abych nemluvil o sobě, ale pokud váš partner najednou vycítí, že něco děláte jinak, zpozorní. Pokud není ignorant. Ale ignoranta jste si nebrala, že ne? Ještě si s ním pohrejte, nemáte co ztratit, jen získat. Pusťte si na videu Americkou krásu a Ztraceno v překladu. Přinejmenším se pobavíte, pokud ne poučíte.

JAN JANDOUREK
AUTOR JE REDAKTOR MF DNES

Jan Jandourek, Alex Doležalová Hrouzková
Diskuse ke článku