Moje žena trpí depresemi, ale nechce se léčit. Lze ji nějak přinutit brát léky? | Reflex.cz
nahoru
Alex & kněz

Moje žena trpí depresemi, ale nechce se léčit. Lze ji nějak přinutit brát léky?

Alex Doležalová Hrouzková, Jan Jandourek1. prosince 2011 • 08:00
Podzimní deprese
Podzimní deprese
• foto: 
Profimedia.cz

„Moji manželku každý podzim přepadnou deprese, a přesto, že se snažím být v klidu a snášet to, tak je to s ní k nevydržení, protože si pořád jenom stěžuje, provokuje hádky a nemá chuť na nic, ani na sex. Před dvěma lety jí lékař předepsal antidepresíva, ale ona je ani nezačala brát, protože to podle ní není přirozené a mění to osobnost. Existuje nějaký způsob, jak ji donutit ty léky brát, nebo co mám dělat, abych to s ní vydržel?“

 

Alex Doležalová
Antidepresíva dělají z porouchaného depresívního člověka, který si šlape po štěstí, člověka, jenž je schopen žít plnohodnotný život. Problém je, že Vaši manželku k užívání antidepresív nemůžete přinutit ani Vy, ani lékař. Vaše žena začne léky užívat až ve chvíli, kdy ona sama přijde na to, že svou neléčenou a prohlubující se depresí škodí sobě i lidem okolo.

 

Pokud chcete manželství s Vaší neléčenou ženou opravdu zachovat, můžete z Vaší strany udělat pouze jedinou rozumnou věc – každý podzim se zařiďte tak, abyste manželku neměl příliš na očích. Pokud máte dost peněz, oznamte jí, že si pronajímáte malý byt, v němž budete trávit těžká období, kdy je ona nesnesitelná. Pokud moc peněz nemáte, snažte se zdržovat v práci nebo někde s kamarády, prostě dělejte cokoli, jen abyste své ženě nelezl na oči (potažmo na její slabé nervy).

 

Víte, Vy jste podle všeho velmi trpělivý manžel, který pro zachování manželství snesl už mnoho těžkých rodinných podzimů. Jak ale vidíte, svou trpělivostí jste zatím ničeho nedosáhl, a je tudíž pravděpodobné, že i Vaše trpělivost brzy přeteče a Vy se s nervy na krajíčku necháte vyprovokovat k vážným hádkám, jejichž výsledkem může být třeba rozvod.

 

Třeba ale Vaše žena brzy prozře, zajde si ke svému psychiatrovi pro léky, začne na sobě pracovat, život se jí začne líbit, začne si Vás znovu vážit, Vaše soužití nabere nový směr, a skončí tak Vaše manželské utrpení. Jak napsal Miguel de Cervantes: „Poznání vlastní nemoci a ochota brát léky předepsané lékařem – to už je začátek uzdravení.“

ALEX DOLEŽALOVÁ

 

Slavný libeňský Palác Svět bude chátrat ještě dlouho
Kateřina Korábková 30. listopadu 2011 • 15:37

Slavný libeňský Palác Svět bude chátrat ještě dlouho

 

Jan Jandourek
Deprese mění osobnost. K horšímu. Správně nasazené léky taky mění osobnost, ale tím, že ji vrací k normalitě.

 

Nemůžeme poznat, co všechno se skrývá pod vaším označením deprese. Někdo tak říká různým stavům tísně. Bylo by zajímavé zjistit, jak se vaše žena chová zbytek roku. Laik by se zeptal, pokud je to nemoc, proč na většinu roku mizí.

 

Pro tísně je od podzimu do jara mnoho dobrých příčin, zima, tma, stres před svátky a koncem občanského roku, otravné virózy. I tady se dá stísněné mysli pomocí osvědčených prostředků. Existují antidepresiva založená na přírodních látkách, žádná chemie. Také účinné bylinkové čaje, především je slavná třezalka. Tam ovšem pozor na to, kdyby se náhodou přece jen kombinovala s nějakými léky.

 

Skutečná deprese je nemoc a vyžaduje někdy nasazení silných prostředků, o tom ale musí rozhodovat odborníci. Do jaké skupiny vaše paní patří, to nevíme. Pokud odmítá "chemii", zkuste tedy "přirozená" léčiva s argumenty, že dodávají tělu to, co přirozeně potřebuje.

 

V každém případě vaše žena zřejmě vaší pomoc v takovém obtížném období potřebuje. Přeji vám, aby to nedošlo do stadia, že sám budete potřebovat antidepresiva. I když ona aspoň ta přirozená neuškodí občas prakticky nikomu.

JAN JANDOUREK

Alex Doležalová Hrouzková, Jan JandourekVybíráme z placeného obsahu
PREMIUM X Helmut Newton: Fotograf, před jehož objektivem ochotně zapózovala každá žena
PREMIUM X Zdravý rozum Cyrila Höschla: V čem Češi vynikají? Obrana specifickým humorem a spotřeba alkoholu
PREMIUM X Karel Gott mit uns! Mistr jako zdroj inspirace a humoru...
PREMIUM X Gott versus Matuška: Souběžný příběh boha a čerta české pop-music
PREMIUM X Hrátky s Ovčáčkem aneb Twitterovou hravostí proti politickým dinosaurům

Diskuse ke článku

 

Nejčtenější komentáře
Články odjinud
Nejčtenější