nahoru
Alex & kněz

Manžela nenapadne mi k Vánocům koupit parfém nebo kabelku, dostávám pouze věci do domácnosti. Co s tím?

Alex Doležalová Hrouzková, Jan Jandourek 23. listopadu 2011 • 12:00
Vánoce
Vánoce
• foto: 
Profimedia.cz

„Dobrý den, mám problém s vánočními dárky, které dostávám od manžela. Uvědomila jsem si, že v posledních letech od něj dostávám jen věci na vybavení domácnosti. Je pravda, že po narození našeho syna jsem si různé spotřebiče pod stromeček přála, ale mrzí mě, že manžela nenapadne koupit mi třeba parfém nebo kabelku, nebo prostě něco, co by bylo jen pro mě. Prosím poraďte.“

 

Alex Doležalová
„Muž je jako koberec. Položte ho dobře hned napoprvé a můžete po něm šlapat celý život,“ pronesla kdysi poněkud krutě Marilyn Monroeová. Vy jste svého manžela na začátku Vaší lásky asi moc dobře „nepoložila“, po porodu jste navíc v důsledném „ušlapávání“ manžela totálně polevila (nezlobte se, ale když si žena přeje mixér, hrnec nebo parní žehličku, mělo by se její okolí začít vážně zajímat o její duševní stav), a tak se dnes nemůžete divit, že Vás Váš muž vnímá víc jako hospodyni než jako dámu a že nechápe, že už opravdu nechcete žádnou další vařečku.

Ale nebojte, nic není ztraceno. Vánoce – svátky stresu, shonu, dluhů, hádek, tloustnutí a všeobecné deprese – jsou výbornou příležitostí, jak Vašeho muže znovu vycvičit v galantnosti. Protože jste však Vašeho muže nechala ve vybírání dárků značně zlenivět, nečekejte, že bude z Vaší strany stačit pár nepatrných náznaků, po kterých Váš muž znenadání prozře a uhádne, co si tajně a v nejhlubším zákoutí duše přejete.

Ne, muži na náznaky prostě nefungují, muži nevidí ženám do hlav, a i kdyby jim náhodou do hlav viděli, tak by stejně nechápali, proč by měli vyhazovat tisíce za parfém, který jejich žena stejně za měsíc vyplýtvá (protože bude chtít vonět jiným chlapům). Ano, pokud po mužích něco chcete, musíte jim své přání s patřičným důrazem detailně popsat, jiná cesta k dorozumění s muži nevede.

Takže, až Vaše dítko večer usne, sedněte si s mužem k televizi, televizi vypněte, rozepněte si knoflíčky ve výstřihu, položte před Vašeho muže list papíru a začněte na něj soustředěně velkými tiskacími písmeny psát, co byste si letos k Vánocům skutečně přála (papír s Vašimi přáními můžete v průběhu psaní pomalovávat třeba malými srdíčky, aby Váš muž viděl, že ho stále milujete, i když si nepřejete odšťavňovač).

Seznam svých přání pak manželovi s úsměvem předejte a pak s ním mějte kvalitní sex. A jestli Vám ani po takovéto namáhavé akci nedá manžel po stromeček nic osobního, na oplátku mu třeba na narozeniny kupte velký prací prášek nebo na rodinné auto zaplaťte povinné ručení. Z toho by si už mohl vzít ponaučení.

ALEX DOLEŽALOVÁ

Dárek pro manželku nebo přítelkyni: Více než 100 tipů a jak se pod stromečkem vyhnout trapasu? >>>

 

Jan Jandourek
Vánoce jsou trauma. Je to dáno rozdílem mezi vysokým očekáváním a reálnými možnostmi. Neštěstí je v tom, že je to nejhůř umístěný svátek roku. Počasí je hrozné, svátky jsou týden před koncem občanského roku, takže všude jsou různé uzávěrky, jež se musí stihnout.

Do toho kdekdo otravuje s různými večírky. Kdyby si polovina lidí nechala oslavu na začátek ledna, užili bychom si to víc. Konec měsíce také znamená, že je málo peněz, a přitom se čeká, že výdaje budou velmi vysoké. Je tma a zima. Do toho vzpomínáme na dětství, kdy jsme ještě z Vánoc měli radost a naši blízcí byli naživu a život byl před námi.

Já bych navrhoval jeden recept, který se střídavým úspěchem zkoušíme doma sami praktikovat. Dohodněme se, že Vánoce jsou předně záležitost dětí, za druhé záležitost celé rodiny. Dospělí se nemusejí překvapovat nečekanými dárky.

Řekněte si, co byste chtěli, pod stromeček si to zabalte proto, aby potomci viděli, že jste si taky něco dali. Nestyďte se za infantilní přání. Já si taky řeknu o model letadla a už je mi to jedno, co si kdo myslí. Nebo si řekněte o něco, co skutečně chcete, jednou za rok máte nárok. Parfém, kabelka, šaty, oblíbené víno, kniha, již chcete, ale sama si ji nekoupíte.

Oslavit Vánoce je něco jako vynucený tanec minovým polem, ale dá se to zvládnout. Víte, co by stačilo? Vymyslet si JEDNU věc, kterou máte ráda, a v ten den si ji dopřát. Třeba nesnášíte kapra a chcete vegetariánský pokrm. Udělejte to. Někdy platí, že když se povede jedna věc, povede se pak všechno. Víte, muži jsou sociální barbaři, pokud myslíte, že jste někdy něco „jasně naznačovala“, vzdejte se vší naděje.

Muži, i když své protějšky milují, nepoznají nic, musíte si říci. Už jsem to tady asi psal. Z věty „tady je benzínová pumpa“ muž nepochopí, že chcete na toaletu. Když řeknete 1. prosince, že máte prodřenou starou kabelku, nesecvakne mu nic, prostě ne. Muže často napadne věta. „Proč ona to neřekne rovnou?“ Žena si pomyslí: „To mu to fakt nedošlo?“ A tak my žijeme. Ona neřekne, jemu nedojde. Ale na zvládnutí náročného projektu letošních Vánoc je ještě čas. Hodně štěstí přeji, sám ho budu potřebovat. :-)

JAN JANDOUREK

Alex Doležalová Hrouzková, Jan Jandourek
Diskuse ke článku