nahoru
Alex & kněz

Nejsem si jistá, jestli je to ten pravý, ale bojím se zůstat single

Alex Doležalová Hrouzková, Jan Jandourek26. října 2011 • 12:54
Single
Single
• foto: 
Profimedia.cz

„Dobrý den, je mi 25 let a mám již šest let přítele. Máme se rádi, překonali jsme již mnoho ,rozchodů‘ a dalších problémů, vždy jsme se k sobě vrátili. Problém je však ten, že si nejsem jistá, jestli je to ten pravý. Před ním jsem měla ještě jeden delší vztah. Na jednu stranu si říkám, že spolu zkrátka máme být po tom všem, co jsme spolu už prožili, na druhou stranu si nejsem jistá tím, jestli je to ten pravý. Pomalu začínám myslet na rodinu, na usazení, a když se o tom s přítelem bavím, odpoví mi ve smyslu: Já bych to taky NĚKDY chtěl. Jenže to je pouze prázdná odpověď. Přítel je stejně starý, přede mnou měl také pouze jeden vztah. Od maturity si nenašel žádnou stálou práci, bydlí pořád u rodičů a v podstatě na tom v nejbližší době nehodlá nic měnit. Obávám se, že by nás pak asi těžko uživil i s dítětem. Přesto ho ale mám ráda a jen tak rozejít se nechci. Bojím se totiž, že bych si nikoho nenašla — jsem v nejlepších ,randících‘ letech, a přitom skoro žádné muže, kteří by stáli za t,o s nimi něco mít, nepotkávám. Nejsem žádná typická krasavice, ale ani žádná ošklivka. Možná se jen bojím toho, že budu sama, jinak už bych s ním nebyla, možná jsou mé obavy neoprávněné ... Lenka“

„Radši umřít a být svatý než dřít jako mourovatý,“ říká jedno polské přísloví, kterým se nejspíš řídí i Váš lenivý přítel. Vy jste si přítelovu neschopnost nyní přiznala, a tak není divu, že Vám rozum říká, abyste od něj utekla, dokud je čas.

 

Víte, ve vztazích to chodí tak, že když jeden nemaká, musí ten druhý makat dvojnásob. Pokud se tedy rozhodnete s maminčiným mazánkem dále žít, připravte se na to, že budete celý život dřít za dva, případně za tři, když si uděláte dítě. A nejde jen o to, že budete muset dělat všechno v domácnosti, ale budete muset taky pořádně vydělávat, pokud nechcete žít na hranici chudoby. Jestliže přítele máte ráda natolik, že Vám stojí za tu celoživotní námahu, vězte, že muži, kteří jsou živeni svými partnerkami, své milující partnerky zvýšeně podvádějí – jednoduše proto, že si svými avantýrami dokazují, že nejsou úplní ňoumové. Když naopak lenivého přítele opustíte a zůstanete sama, budete pracovat jen pro sebe. To je matematika.

Bojíte se být sama. Je zvláštní, kolik žen je ochotno se dřít a mít doma kdejakého troubu, než aby přiznaly, že jsou single. Přitom single žen kolem třiceti je dneska plný západní svět. Čímž neříkám, že je to dobře nebo špatně, říkám jen, že pokud byste se rozhodla být sama, nebyla byste ve svém mladém věku nic výjimečného. Nebo se snad bojíte, že by se na Vás někdo díval skrz prsty? A není to náhodou Váš život, o němž teď rozhodujete?

Víte, setrvávání v neuspokojivém vztahu je vždy projevem slabosti. Kdežto vzít život do vlastních rukou a pokusit se o jeho zlepšení chce vždycky odvahu. Jak moc jste ve svém vztahu nespokojená či kolik máte odvahy, však můžete posoudit jen Vy. Je docela možné, že si po přečtení mé odpovědi řeknete, že Váš přítel vlastně není tak špatný.

ALEX DOLEŽALOVÁ

 

Jak tu říkám už posté, já na Vašem místě ... Ale já nejsem na Vašem místě. Tedy na Vašem místě bych se na to vykašlal. Šestiletý vztah je už poněkud přenošený. Pokud chcete trvalý vztah a nevypadá to, že by došlo brzo na to, že si Vás partner bude chtít vzít, normálně pracovat a mít s Vámi dítě, tak bych toho nechal a našel si někoho jiného. Zase se tu možná v debatě pod článkem vyskytne někdo, kdo ze mě udělá bigotního katolíka, který si myslí, že žena se má vdát do pětadvaceti a plodit děti a být hodná ženuška. Tak ať si to užije, ale je to nesmysl.

Ta základní otázka, jež se třeba klade v psychoanalýze, je: „Co vlastně doopravdy chcete?“ Teprve pak přichází otázka, co je správné. Nesmíte poplést to pořadí. Nejdřív, co chcete, potom, co je správné. Jinak to nedává smysl. Pokud chcete mít člověka na celoživotní vztah, poznáte jeho kvality poměrně brzo a budete mít jakousi rozumnou jistotu. Vezmete se do roka nebo do dvou. Recyklovat něco šest let a kde nic tu nic je divné. ale třeba to tak ve skutečnosti chcete, zatím. Za tři roky si řeknete, že nadešel čas změny. Nebo budete dělat dvacet třicet let občasnou partnerku mužům, kteří o Vás sice tak nějak stojí, ale jenom tak nějak.

JAN JANDOUREK

Alex Doležalová Hrouzková, Jan Jandourek


Klíčová slova: singlesDiskuse ke článku