nahoru
Alex & kněz

Jsem tělesně postižený a občas masturbuju. Mám se cítit nenormálně?

Alex Doležalová Hrouzková, Jan Jandourek19. října 2011 • 12:49
Masturbace
Masturbace
• foto: 
Profimedia.cz

„Dobrý den, psali jste o masturbaci, prosím proto o Vaši reakci. Jsem tělesně postižený a občas masturbuju. Občas se cítím jako nenormální. Jiří V.“

 

Masturbace je naprosto neškodná sexuální aktivita, jíž se dle celosvětových statistik věnuje až 95 % mužů. Pravidelná masturbace (stejně jako pravidelný sex) snižuje výrazně hladinu stresu, zlepšuje kvalitu spánku, čímž pomáhá proti únavě, dále také může snižovat krevní tlak, udržovat cévy v dobré kondici a pomáhat předejít rakovině prostaty.

 

Lidé masturbují také proto, aby si pomocí masturbace zlepšili náladu, uvolnili nahromaděné napětí a jednoduše se relaxovali v případě, že nemají po ruce vhodného partnera pro párový sex.

 

Masturbace tedy není nijak zdravotně nebezpečná, ba naopak, v případě, že nemáte stálou partnerku, je to pro Vás ta nejlepší náhražková sexuální aktivita, které se můžete bez jakýchkoli zábran i nadále pravidelně věnovat.

 

Je však pravda, že nevím, jakým tělesným postižením trpíte, a taky jste nepopsal způsob, jakým masturbujete. A proto Vás můžu jen velmi obecně varovat, abyste masturboval takovým způsobem, při němž si nijak neublížíte na těle – to znamená, abyste například nepoužíval k masturbaci ostré předměty, kterými byste se mohl pořezat či si zavést infekci, také se vyvarujte masturbování v nějakých krkolomných pozicích či polohách.

 

A nyní ještě k tomu, že se občas cítíte jako nenormální. Víte, nenormální se v tomto světě cítíme občas všichni. Dokonce i kněz Honza (snad mi promine) se mi svěřil, že se cítí nenormální, a to nezávisle na tom, ať už masturbuje, nebo ne. Takže pokud se cítíte nenormální jenom proto, že občas masturbujete (a ne například proto, že Vám na balkóně přistálo UFO nebo že Vás pronásledují agenti CIA), buďte v klidu. Vždyť, probůh, co jiného byste si na tom světě chtěl užívat než dobré jídlo, dobré pití a častý orgasmus.

ALEX DOLEŽALOVÁ

 

 

Pokud jde o sex, občas každého napadne, jestli je normální. Je to proto, že nemáme často možnost porovnat sebe a své představy a jednání s ostatními. Pokud jde o masturbaci, jak říká známý bonmot od Sigmunda Freuda, dělá to každý, jen ten, kdo tvrdí, že to nikdy nedělal, to dělá pořád.

 

Představy o škodlivosti masturbace pronásledují lidi odjakživa, především v důsledku určité podoby morálky, jak zdomácněla především v katolické církvi. Historické průzkumy ukazují, že do katolických morálních příruček se tento názor dostal pod vlivem dost přísných kalvinistických morálních představ někdy v 16. století. Třeba v bibli samotné o tom nic není. Je tam pouze výrok z 18. kapitoly Matoušova evangelia: „Svádí-li tě tedy tvá ruka nebo noha, usekni ji a zahoď od sebe. Je pro tebe lepší, abys chromý nebo zmrzačený vstoupil do života, než mít obě ruce nebo obě nohy a být uvržen do věčného ohně.“

 

Pokud jde o ruku, člověka hned napadne masturbace. Jenomže rukou se dá dělat třeba i kapsářská zlodějina. Pak je tam zmínka o noze. Masturbovat lze čímkoli, třeba uchem nebo nosem, je to jen otázka dovednosti (ušetřete mě ohledně detailů), ale snad nemusíme podezírat Ježíše, že by se zabýval takovými technickými podrobnostmi. Mluvil o tom, jak se bránit pokušení ke zlému, a to jakémukoli.

 

Představa škodlivosti masturbace má základ ve starověkých představách o plodnosti. Představte si svět, v němž panuje vysoká dětská úmrtnost a někdo by plýtval spermatem pro své potěšení a neplodil děti. Takové jednání skutečně může komunitu ohrožovat.

 

Sám pojem onanie je odvozen od starozákonního muže Onana, který ale dělal něco úplně jiného. Provozoval přerušovanou soulož a bránil tak početí, což bylo považováno za protiprávní, protože porušil zákon a odmítal zplodit dítě s manželkou svého zesnulého bratra, jak mu to takzvaný levirátní zákon ukládal.

 

Ptal jsem se kdysi jedné slečny, jak často si to sama dělá. Odpověděla mi, že to přece záleží na okolnostech. Někdy sedmkrát denně, někdy celý měsíc nikdy. Nic lepšího k tomu vlastně říci neumím. Děláte nejspíš to co 90 procent ostatních a dál bych to neřešil.

 

Otázka, jestli jste, nebo nejste normální, je důležitá. Ale nemá nejspíš nic společného s tématem masturbace. Ostatně pokud někoho napadne, že třeba není normální, napadla ho vlastně docela normální myšlenka. Jsem na tom stejně.

JAN JANDOUREK

Alex Doležalová Hrouzková, Jan Jandourek


Diskuse ke článku