Jana Černochová je proti směrnici EU o zbraních, a to i za cenu sankcí

Jana Černochová je proti směrnici EU o zbraních, a to i za cenu sankcí Zdroj: ČTK

Vláda schválila novelu zákona o zbraních kvůli směrnici EU. ODS je proti i za cenu sankcí

Doba platnosti zbrojních průkazů se pravděpodobně zkrátí, Česko současně zavede nové kategorie zbraní. Počítá s tím novela zákona o zbraních, kterou dnes schválila vláda a která vychází ze směrnice Evropské unie, proti které Česko podalo žalobu. Novelu ještě musí schválit parlament, nejsilnější opoziční strana ODS dnes oznámila, že zákon odmítá.

Podle ministra vnitra Lubomíra Metnara (ANO) Česko musí směrnici do národního práva přenést do 14. září. Bylo přitom vyloučeno, aby se do té doby vyřešil spor o směrnici u evropského soudu. Proto kabinet zákon přijal, aby se Česko nevystavilo evropským sankcím, uvedl Metnar. O stažení žaloby ale Česko podle ministra neuvažuje.

Metnar na tiskové konferenci řekl, že vláda převzala směrnici jen v nejmenší nutné míře. "Nikdo nebude lidem žádné zbraně brát," uvedl. "Změny se v zásadě omezují jen na zavedení administrativních opatření," doplnil.

Směrnice a nařízení. Jak v EU vzniká nová legislativa? >>>

Zkrátí se platnost zbrojního průkazu

Podle novely se dosavadní kategorie zbraní rozšíří o dvě nové. Budou do nich spadat legálně vlastněné zbraně, u nichž například majitelé dosud neměli ohlašovací povinnost, a nemusely tak být zaregistrovány. Týká se to například historických, znehodnocených nebo plynových zbraní, které budou nově spadat do přísnější kategorie. Kolik takových zbraní budou muset jejich majitelé nově zaregistrovat, podle podkladů není jasné. Jejich počty se odhadují na desetitisíce až statisíce.

V souvislosti se zkrácením doby platnosti zbrojních průkazů z deseti na pět let se počítá s tím, že se sníží správní poplatek ze 700 na 400 korun. Norma také omezuje držení zásobníků na více než deset nábojů pro dlouhé zbraně a více než 20 nábojů pro krátké zbraně.

Ministerstvo vnitra v důvodové zprávě k novele uvedlo, že jejím cílem je, aby byla zachována práva a povinnosti oprávněných držitelů zbraní. V zemi bylo v polovině loňského roku přes 301 000 držitelů zbrojních průkazů, u kterých bylo přes 819 000 zbraní podléhajících registraci podle současných zákonů.

ODS je proti u za cenu sankcí

Vicepremiér Richard Brabec (ANO) při příchodu na jednání vlády řekl, že návrh zákona je připraven tak, aby zapracoval do národního práva evropskou směrnici, přitom ale zohlednil skutečnost, že dosavadní česká právní úprava byla přísnější. Nevylučuje další debatu ve Sněmovně o parametrech zákona, například ohledně omezení, která se týkají krátkých zbraní se zásobníky nad 20 nábojů.

ODS se schválením zákona nesouhlasí. "Trváme na tom, že Česká republika by neměla odzbrojovací směrnici implementovat, a to i za cenu sankcí. Zároveň připomínáme, že nebylo dosud rozhodnuto v probíhající žalobě ČR u Soudního dvora EU na tuto normu, a že její osud je tedy stále nejistý. Jsme proto připraveni v nadcházejícím legislativním procesu učinit vše pro to, aby tato novela byla zamítnuta," uvedla poslankyně Jana Černochová.