Andrej Babiš se rád fotí se zvířátky

Andrej Babiš se rád fotí se zvířátky Zdroj: Internet

Místo „promořit“ může Babiš klidně „pohladit štěňátko“. Bude to znít líp, ale půjde o totéž

Pojďme si zahrát krátkou hru: Představte si po vzoru premiéra Babiše, že máte kouzelnou hůlku Harryho Pottera a můžete jedním mávnutím zařídit, jakou cestou se Česko vydá v dalším v boji proti epidemii. Byli byste spíš proto to, aby lidé postupně získali kolektivní imunitu proti nemoci COVID-19? Nebo byste šli cestou snižování vnímavosti populace vůči koronaviru? A nebo byste preferovali řízené promoření společnosti?

Už jste se rozhodli, kterou možnost zvolit? Možná potřebujete ještě chvilku na rozhodování. Dobře, než budeme ve hře pokračovat, pojďme se podívat, co k tomu aktuálně říkají lidé, na jejichž názoru záleží.

Epidemiologický expert vlády Roman Prymula: „Dlouhodobější strategie musí být taková, že se stát ekonomicky rozběhne a budeme nějakým řízeným způsobem populaci promořovat.“

Imunoložka Blanka Říhová: „Abychom virus porazili, mělo by se promořit 70 % populace.“

Epidemiolog Rastislav Maďar: „Pomalé a řízené promoření nerizikové části populace je asi jedinou a z dlouhodobého hlediska správnou cestou.“

Takže  to bychom měli hlasy odborníků, kteří vědí, o čem mluví.

Teď můžeme pokračovat v naší hře. Schválně, kterou variantu z úvodu jste vybrali, než jste mávli kouzelnou hůlkou? Část vás to jistě ví, část nejspíš tuší a pro zbytek to bude překvapení, ale je to úplně jedno. Všechny tři varianty, z nichž jste si v úvodu mohli vybrat, znamenaly de facto totéž, jen byly vyjádřeny jinými slovy.

Naprosto přesně to vystihl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek: „Ten virus přišel a zůstane tady. Nejde ho zničit a populace musí získat imunitu, ačkoliv některá slova (promoření) vyvolávají různé konotace. Říkejme tedy raději získání kolektivní imunity nebo snížení vnímavosti vůči viru. Virus ale populací projde, nedá se tomu zabránit.“

Opravdu, věřte tomu. Stěží najdete někoho, kdo tomu rozumí a řekne vám něco jiného. Samozřejmě pokud nechceme držet společnost zavřenou za mřížemi současných zákazů a omezení do té doby, než se (snad) za mnoho měsíců, možná několik let, podaří vyvinout vakcínu a účinné léky a vyrobit jich dost pro celý svět.

Jenže někteří politici pořád tvrdí, že to půjde i jinak, viďte? „Žádné promořování nechceme. Nikdo ho nikdy nevyzkoušel a pro nás by to bylo riziko,“ uvedl dnes ve svých holdingových médiích předseda vlády Andrej Babiš. A jedním dechem dodal, jak ho lidé v dopisech žádají, aby už uvolnil přísná opatření a otevřel nejrůznější obchody a služby: „Strašně moc lidí mi píše, abychom otevřeli salóny pro psy, že je potřeba ostříhat pejsky.“ Premiér je ujistil, že na ně myslí. „Všechno to chápu. Mám porozumění.“

Proč Babiš říká to, co říká? Protože ho jeho mediální poradci upozornili, že lidé jsou na slovo „promoření“ hákliví. Možná se ho bojí i on sám, opakovaně ukázal, že odvahou právě neoplývá. Budiž, ať premiér ošklivě znějící medicínský terminus technicus dál odmítá a mluví místo toho o tom, že je třeba ostříhat pejsky.

Klidně může místo slova „promoření“ používat třeba krycí heslo „pohladit štěňátko“. Bude to znít lépe, lidé se přestanou bát, on bude vypadat jako zachránce společnosti, ale výsledek bude totožný. I tady platí nesmrtelný Shakespearův výrok: „Růže, byť zvaná jinak, voněla by stejně.“


Vláda si plní dávný sen: zlikvidovat drobné podnikatele. Více si přečtěte v novém tištěném Reflexu >>>

Reflex 15/2020Reflex 15/2020|Archív