nahoru

Čína vybuduje obrovský národní park, aby zachránila pandy. Bude velký jako čtvrtina Česka

Daniel Baret11. března 2018 • 16:45
Panda velká - ilustrační snímek
Panda velká - ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Obrovský národní park pro vážně ohrožené pandy vybuduje Čína v provincii S’-čchuan. Měl by vzniknout do roku 2023, má podpořit místní ekonomiku a poskytnout pandám zcela bezpečné útočiště, kde budou moci žít ve volné přírodě a rozmnožovat se. Plán posvětilo v lednu nejvyšší čínské politické vedení.

Bank of China, jeden z největších finančních ústavů světa, přislíbil na vytvoření parku, který bude velký jako zhruba čtvrtina území České republiky, 1,5 miliardy dolarů. Má vzniknout na jihozápadě provincie S’-čchuan (česky tradičně Sečuán). Informovala o tom agentura AP.

Park bude mít rozlohu dva miliony hektarů, což je dvakrát větší plocha, než má známý americký parkYellowstone.

Protože na území, kde má park vzniknout, žije pouze 170 000 lidí, zvířata by měla mít dostatek prostoru a klidu pro život ve volné přírodě. Navíc se vláda domnívá, že park vytvoří další pracovní příležitosti pro místní obyvatele.

Pandy jsou neoficiálním čínským národním maskotem a žijí hlavně v horách kolem Sečuánské pánve. Ve volné přírodě jich žije necelých 1900 a ohrožuje je především ztráta přirozeného životního prostředí. V zajetí po celém světě žije 300 pand.

 

Daniel Baret


Klíčová slova: čína, park, zvířata, panda, příroda, zprávyDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější