nahoru

Chilský kněží zneužíval v 80. letech děti. Papež jeho komplice přesto jmenoval biskupem

Johana Kudrnová8. února 2018 • 15:15
Papež František - ilustrační snímek.
Papež František - ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Papež František I. se na cestě po své rodné Jižní Americe minulý měsíc zastal chilského biskupa Juana Barrose, který byl v minulosti obviněn z nápomoci při ututlání sexuálního obtěžování mladistvých svým přítelem, kněžím Fernandem Karadimou. Papež uvedl, že neexistují věrohodné důkazy o takovém konání biskupa. Nyní se však objevily zprávy o tom, že papež dostal již v roce 2015 dopis od jedné z obětí – Chilana Juana Carlose Cruze.

Juan Cruz nyní poskytl dopis, odeslaný papeži v březnu 2015, redakci britské BBC. Členové papežem založené Komise pro ochranu nezletilých zároveň potvrdili, že psaní o měsíc později předali papežovu poradci ve věcech sexuálního zneužívání, kardinálu Seanu O’Malleymu. Ten poté Cruzovi zavolal, aby předání potvrdil. Vatikán se přesto odmítl k záležitosti nyní oficiálně vyjádřit.

O co přesně v obvinění chilského kněžího jde? Juan Cruz zde obvinil biskupa Barrose ze zamlčování zneužívání, kterého se Karadima v 80. letech dopouštěl na desítkách nezletilých. „Když jsme byli v místnosti s Karadimou a Barrosem, Barros se s Karadimou buď líbal, nebo pozoroval, jak se nás Karadima dotýká nebo nás také nutí k líbání. Karadima mi říkával: Dej pusu vedle mojí a vyplázni jazyk.

Juan Cruz papeži v dopise nabídl svědectví obětí, které byly připraveny podílení se Barrose na zneužívání dosvědčit u soudu. Nakonec papeže poprosil, aby nebyl „jako ostatní“. „Je nás spousta, kteří jsou přesvědčeni, že navzdory všemu právě vy můžete něco udělat. Má víra mne stále drží nad vodou, přesto se o mne pokouší pochybnosti.“

Fernando Karadima nebyl v Chile za své činy nikdy stíhaný vzhledem k promlčecí lhůtě. O jeho vinně však obecně nepanují žádné pochybnosti. V minulosti byl Vatikánem odsouzen k doživotnímu pokání a modlitbám. Poté, co kardinál O’Malley minulý týden otevřeně kritizoval papeže za jeho prohlášení o nevinně biskupa Barrose, papež oznámil, že do Chile vysílá arcibiskupa Sciclunu, experta na problematiku sexuálního zneužívání, který má celý případ znovu prošetřit.

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,040
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější