nahoru

Statistiky německé policie: Žadatelé o azyl spáchají více sexuálních zločinů, než ostatní populace

Daniel Baret27. září 2017 • 12:50
Uprchlíci na rakousko-bavorském přechodu Wegscheid.
Uprchlíci na rakousko-bavorském přechodu Wegscheid.
• foto: 
Metropolico.org (CC BY-SA 2.0)

Statistiky německé kriminální policie ukazují, že žadatele o azyl jsou u našich sousedů podezřelí z daleko vyššího počtu znásilnění a sexuálních útoků, než by odpovídalo jejich zastoupení ve společnosti jako celku. Proč? Odborníci v Německu se to pokusili doložit pomocí některých faktů.

Bavorské ministerstvo vnitra například zveřejnilo před několika dny údaje o sexuálních trestných činech a podle nich v první polovině roku 2017 přes 11 procent všech podezřelých tvoří lidé, kteří přišli do Německa hledat azyl.

To je v podstatě v souladu s celonárodními německými údaji za rok 2016, které ukázaly, že hlášené znásilnění a sexuální napadení vzrostly oproti předchozímu roku o 12,8 procenta. Z celkového počtu 6476 podezřelých osob bylo více než 800 žadatelů o azyl, což je mnohem vyšší číslo, než je relativní počet uprchlíků v německé společnosti.

Pokud jde o celkové číslo cizinců, nejenom žadatelů o azyl, tak až 38,8 procenta všech podezřelých ze sexuálních deliktů nebyli loni Němci. Nejvíce podezřelých cizinců tvořili Turci (15,1 procenta), Syřané (9,2) a Afghánci (8,6).

Podle Christiana Pfeiffera, kriminologa z Institutu pro výzkum kriminality v Dolním Sasku, lze tato čísla připsat i tomu, že rozdíl je také v tom, jak jsou tyto delikty hlášeny. „Obyvatelé se cítí více ohroženi cizími lidmi. Proto více hlásí zločiny z jejich strany, než od domácích násilníků,“ řekl podle webu The Local Pfeiffer.

Druhým důležitým aspektem je podle expertů věk. Muži mladší 40 let jsou v každé společnosti náchylnější k násilí a tato věková skupina je vysoce zastoupena právě u uprchlíků. Například přibližně 40 procent žadatelů o azyl ze severní Afriky tvoří mladí muži.

„Nezáleží to na náboženství, ale zejména mladí lidé se musí naučit ovládat svůj potenciál agrese,“ vysvětluje Maggie Schauerová, psycholožka na univerzitě v Kostnici. Podobný proces podle ní může nějakou dobu trvat. Navíc problémy způsobují velké kulturní rozdíly, které panují v Německu a v domovských zemích migrantů.

Podle Nory Brezgerové, která pracuje s uprchlíky v Berlíně, je zneklidňující také skutečnost, že „některé integrační kurzy vůbec neřeší s těmito mladými muži práva žen. Tváříme se, že je to tabu.“

Třetím rozhodujícím faktorem je podle Christiana Pfeiffera to, že někteří lidé nezískají azyl a stávají se pak rizikovou skupinou. Někteří z nich už dokonce spáchali teroristické útoky. Pfeiffer kromě jiného navrhuje, aby se v tomto případě více investovalo do programu návratů těchto cizinců do jejich domovských zemí.

Jako příklad relativního úspěchu ale uvádí jiné velké skupiny migrantů v Německu, například Poláky, Italy či Rusy, u kterých na rozdíl od lidí z Afriky a Blízkého východu kriminalita klesá.

Problém s migranty se výrazně projevil i v posledních parlamentních volbách v Německu. Vládní koalice CDU/CSU Angely Merkelové ztratila oproti minulosti hodně hlasů, protože kancléřka předtím migranty hlasitě vítala. Naopak protiuprchlická a antiislámská strana Alternativa pro Německo se poprvé se ziskem 12,6 procenta dostala do spolkového parlamentu.

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,360
20,630
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře