nahoru

Politické zemětřesení ve Francii pokračuje: Strana prezidenta Macrona může získat většinu ve volbách

Daniel Baret8. června 2017 • 09:55
Emmanuel Macron
Emmanuel Macron
• foto: 
Profimedia.cz

Francouzský prezident Emmanuel Macron založil loni v dubnu zcela účelově politickou stranu En Marche!, s jejíž pomocí získal v květnu úřad hlavy státu. Jenže jeho strana míří také k rozhodnému vítězství v parlamentních volbách, které se uskuteční ve dvou kolech 11. a 18. června. V zemi galského kohouta tak pokračuje politické zemětřesení, které nemá obdoby. Největší strany, republikáni a socialisté, které okupovaly moc dlouhá desetiletí, se zmítají v křeči.

Prezidentova strana En Marche! od konce dubna podle všech zveřejněných průzkumů posiluje a dnes by získala v parlamentu (francouzsky se jmenuje Assemblée nationale), který má 577 členů, rozhodnou většinu. Odhady hovoří o 330 až 420 křeslech. To by Macronovi umožnilo jednoznačné vládnutí a mohl by tak realizovat některé změny a reformy, které avizoval už před svým zvolením prezidentem.

Protože volební systém je ve Francii většinový a většinou se v jednotlivých obvodech rozhodne až v druhém kole, tak v podstatě bez šancí je poměrně populární Národní fronta Marine Le Penové. Ta by měla dosáhnout pouze na 5 až 15 křesel. Její kandidáti a kandidátky budou totiž podle všeho vyřazeni v druhém kole, protože většina soupeřů se proti nim spojí.

Blížící se volby by ale měly být tragédií pro někdejší nejsilnější francouzské strany, republikánskou a socialistickou. Ty se dlouhá desetiletí střídaly u moci, ale teď se ukazuje, že s tím je konec.

Republikáni by měli získat 100 až 150 křesel a socialisté dokonce pouze 25 až 40, což se dá u nich označit za katastrofu gigantických rozměrů.

Macron si navíc počínal při skládání vlády poměrně umně, protože do ní jmenoval lidi s levicovými, pravicovými i středovými názory a vyhověl tak všem. Podle politologů ale hlavně sobě.

Parlamentní volby ve Francii jsou poměrně specifické svým systémem. Národní shromáždění má 577 členů. Aby byl zvolen kandidát hned v prvním kole, musel by získat absolutní většinu (tedy nad 50 procent) odevzdaných hlasů a současně by to muselo být nejméně 25 procent oprávněných voličů. Pokud nikdo tyto podmínky nesplní, postupují do druhého kola dva nejsilnější kandidáti, ale i ti k tomu potřebují nejméně 12,5 procenta registrovaných voličů. Ve druhém kole je pak zvolen kandidát s relativní většinou. Systém tím eliminuje menší strany, ale teď brutálně dopadne právě na předtím vládnoucí socialisty.

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
21,960
29,190
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější