nahoru

V Anglii se našla vzácná kopie americké Deklarace nezávislosti

25. dubna 2017 • 09:30
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
• foto: 
Profimedia.cz

Unikátní kopie americké Deklarace nezávislosti se našla na nečekaném místě - v Anglii. Informovala o tom agentura AP. Listina byla založena v regionálním archivu na jihovýchodě Anglie, aniž by jí kdokoli věnoval pozornost.

Kopie je podobná té, kterou si každoročně přijdou prohlédnout miliony lidí do washingtonského Národního archivu. Až před dvěma lety narazila badatelka z Harvardovy univerzity Emily Sneffová na neobvyklou poznámku v katalogu anglického archivu. Zvědavost v ní vzbudila informace, že zmíněná kopie je psaná na pergamenu.

Když Sneffová a její kolegyně Danielle Allenová vyžádaný dokument poprvé spatřily, užasly. "Viděly jsme spoustu kopií, ale žádnou, jako je tato," řekla historička AP.

Pátrání obou vědkyň vedlo k objevu, který by mohl vrhnout nové světlo na zakládající listinu Spojených států. Dokument studoval malý vědecký tým dva roky a teprve minulý týden se podělil o své závěry s dalšími vědci.

Experti objevenému dokumentu říkají Deklarace ze Sussexu; zjistili, že pochází z 80. let 18. století, tedy z doby politických zmatků, které předcházely Filadelfskému ústavnímu konventu z roku 1787. Nový americký národ tehdy ještě bojoval o svou existenci, která byla založena na do té doby poměrně volném sdružení států.

Unikátní kopie americké Deklarace nezávislosti.

Po deklaraci uložené ve Washingtonu je deklarace ze Sussexu teprve druhou známou kopií psanou na pergamenu. Liší se ale například tím, že jména signatářů nejsou uvedena ve stejném pořadí, které je tu spíš nahodilé. Historičky v tom vidí snahu zdůraznit jednotu národa na úkor jednotlivých států.

Historici se domnívají, že dokument mohl patřit třetímu vévodovi z Richmondu, označovanému za "radikální" pro jeho podporu americké revoluce. Pergamen se pak údajně stal majetkem místního právníka, který zastupoval rodinu. Do archivu Západního Sussexu byl uložen v 50. letech minulého století.

Vědcům ale stále zbývá vyřešit spoustu nezodpovězených otázek, včetně původu listiny a způsobu, jak se do Británie dostala.

Deklarací nezávislosti třináct kolonií vyhlásilo nezávislost na Velké Británii. Deklarace byla ratifikována Kontinentálním kongresem 4. července 1776. Tento den je v USA slaven jako Den nezávislosti.Klíčová slova: Anglie, USA, deklarace, archeologieDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,250
20,420
28,480
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře