nahoru

V žebříčku nejvlivnějších Židů jsou dvě ženy s českými kořeny – Ivanka Trumpová a herečka Gal Gadot

Daniel Baret11. října 2016 • 15:30
V žebříčku nejvlivnějších Židů jsou dvě ženy s českými kořeny – Ivanka Trumpová a herečka Gal Gadot
foto: Instagram

Známý anglicky psaný izraelský deník The Jeruzalem Post sestavuje každý rok žebříček 50 nejvlivnějších Židů. Letos výběr zásadně ovlivnilo také hlasování jeho čtenářů i prezidentské volby v USA. V první dvacítce se ocitly také dvě vlivné ženy, které mají české kořeny – Ivanka Trumpová (dcera amerického republikánského prezidentského kandidáta) a v současnosti nejslavnější izraelská herečka Gal Gadot.

Nejvlivnějším Židem je podle The Jeruzalem Post tento rok izraelsko-americký mediální magnát, televizní a filmový producent, investor i filantrop Haim Saban (71). Důvodem je to, že patří k největším sponzorům americké Demokratické strany, jen letos měl dát na kampaň Hillary Clintonové 10 milionů dolarů. Jeho majetek je odhadován na 3 miliardy dolarů. Saban také patří podle expertů k „nejsilnějším“ hlasům Izraele v Americe a proto ovlivní výsledek prezidentských listopadových voleb. A Izraelci doufají, že Clintonová mu bude naslouchat, pokud bude zvolena.

Na druhém místě nejvlivnějších Židů současnosti je izraelský premiér Benjamin Netanjahu (66) a na třetím Američan Sheldon Adelson (83). Ten má velmi silné proizraelské názory, většinu života se věnoval byznysu v kasinech a jeho majetek je odhadován na 35 miliard dolarů. Adelson podporuje v kampani Donalda Trumpa a známý je také tím, že dal desítky milionů dolarů několika špičkovým univerzitám v Izraeli, které vyhledávají talenty v různých oborech.

Na společném čtvrtém místě už najdeme „českou stopu“. Je na něm Ivanka Trumpová (34) společně s jejím manželem Jaredem Kushnerem (35). Ivanka je dcerou Donalda Trumpa a jeho někdejší manželky Ivany, která se narodila ve Zlíně. V roce 2009, kdy si brala svého muže Jareda, konvertovala k judaismu. Je považována za jednoho z mála lidí, na kterého její otec skutečně dá, a dokonce se letos objevily návrhy, že by v budoucnosti měla kandidovat na prezidentku ona. Ivanka Trumpová je považovaná za velmi inteligentní ženu a schopnou podnikatelku.

Na 20. místě žebříčku je pak v současnosti nejslavnější izraelská herečka Gal Gadot (31), která opakovaně tvrdila, že má v sobě po předcích čtvrtinu české krve. Krásná Gadot byla v roce 2003 Miss Izrael a hrála v divácky velmi populárních amerických filmech Rychle a zběsile či Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti. Ten měl v českých kinech premiéru v březnu letošního roku.

Kromě jiných jsou v žebříčku také pro světovou ekonomiku nesmírně vlivná Janet Yellen, předsedkyně Rady guvernérů amerického Federálního rezervního systému. Ta je na 13. místě. Pak u nás dobře známý investor, finančník a filantrop George Soros (17. místo) a na 30. místo se dostal bývalý izraelský prezident Šimon Peres, který zemřel koncem září.

V minulých letech se v žebříčku objevoval také zakladatel a šéf Facebooku Mark Zuckerberg, který se narodil do židovské rodiny, ale sám sebe v posledních letech označuje za ateistu. Židovského původu je i spoluzakladatel Googlu Sergey Brin, ale ani jeho víra není nijak silná.  

Pořadí 50 nejvlivnějších Židů pro tento rok najdete na serveru The Jeruzalem Post.

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,260
20,460
28,650
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře