Muž 30 let neopustil dům svých rodičů. Trpí panikou z veřejných prostranství? Věc vyšetřuje policie | Reflex.cz
reklama
nahoru

Muž 30 let neopustil dům svých rodičů. Trpí panikou z veřejných prostranství? Věc vyšetřuje policie

Daniel Baret7. října 2016 • 09:13
V Německu našli muže, který byl 30 let jen doma.
V Německu našli muže, který byl 30 let jen doma.
• foto: 
flickr.com

O velmi zvláštní kauze informovala média tento týden německá policie. Na základě několika upozornění provedla v jednom domě ve vesnici Freienfels nedaleko severobavorského Bayreuthu prohlídku a zjistila, že tam žije s rodiči muž, který 30 let neopustil svůj domov. Podle lékařů by mohl trpět agorafobií, úzkostnou poruchou z veřejných prostranství. Podivné ale je, že se nikdy neléčil.

reklama

Na případ se přišlo tak, že muž 21. září navštívil nemocnici, ale nikde neměl žádný zdravotní záznam za několik posledních desetiletí a ani neplatil pojištění. Navíc při návratu z nemocnice byl viděn ve vesnici a některým lidem to bylo podezřelé. O kuriózním případu informovala i televize Deutsche Welle.

Jürgen Stadter, mluvčí policie v Bayreuthu pouze oznámil, že prověřují neobvyklý případ, kdy muž ve věku 43 let žije už tři desetiletí v domě svých rodičů a místo neopouští. Není zatím jasné, zda tak činil dobrovolně, nebo byl držen v domě násilím, či pod nějakou pohrůžkou. 

Dodal, že vyšetřování se dalo do pohybu na základě podezření z nezákonného zadržování a ublížení na zdraví v důsledku nedbalosti.

Jenže i policie přiznala, že muž byl sice v poněkud zanedbaném stavu, ale jinak nejevil žádné známky týrání a byl poměrně dobře živený. Podle jeho matky měl k dispozici několik místností, kde celých 30 let žil. Naposledy byl předtím viděn na veřejnosti, když mu bylo 13 let. Od té doby přestal chodit do školy a rodiče to zdůvodňovali „zdravotními důvody“. 

Podle lékařů je možné, že muž trpí agorafobií, tedy úzkostní poruchou, při které se projevuje strach z veřejných prostranství, kde by nebyla rychle dostupná pomoc. Pokud lidé s touto nemocí necítí dostatečnou „ochranu“, propadají záchvatům úzkosti. Proto se raději zdržují jen ve známém domácím prostředí. Touto nemocí trpí asi 2 procenta populace, ale většinou se tato porucha projevuje až po třicátém roce života, v dětství bývá vzácná.

Matka muže, který žije 30 let jen doma, ale regionálnímu deníku Nordbayerischer Kurier řekla, že syn „pouze nechtěl jít ven a doma ho nikdo nedržel“. Prý ho s manželem pouze chránili před vlivy vnějšího světa, protože si to tak přál on sám.

Daniel Baret


Klíčová slova: psychikanemocNěmeckostrachDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama