Italové opět oživili plán na stavbu mostu na Sicílii. Hovoří o tom ale od nepaměti | Reflex.cz
reklama
nahoru

Italové opět oživili plán na stavbu mostu na Sicílii. Hovoří o tom ale od nepaměti

Daniel Baret30. září 2016 • 11:20
Italové opět oživili plán na stavbu mostu na Sicílii. Hovoří o tom ale od nepaměti
foto: Buildipedia.com

Zatímco po celém světě se stavějí odvážné mosty, které spojují pevniny a různé ostrovy, v Itálii na svoji „stavbu tisíciletí“ pořád čekají. Od nepaměti se totiž hovoří o tom, že most nad Messinskou úžinou spojí Kalábrii na italské pevnině a ostrov Sicílii. Zatím se tak ale přes mnoho plánů nestalo. Premiér Matteo Renzi tuto myšlenku, jako skoro každý italský předseda vlády, tento týden opět oživil.

reklama

Most by měl být kolem 4 kilometry dlouhý a nebyl by dnes ve světě až tak zvláštním, ale Italové o něm většinou hovoří jako o kontroverzní stavbě. Renzi teď tvrdí, v tom také není nic nového, že stavba mostu by výrazně pomohla zvýšit zaměstnanost v Kalábrii i na Sicílii. 

Jiní lidé ale mají obavy, že stavba bude předražená (hovořilo se kdysi o 3 miliardách euro, pak o šesti, teď o devíti, ale nikdo nezná přesnou částku) a že se na ní přiživí nejrůznější mafie. Což je u staveb v Itálii téměř jistota.

 

Jiné námitky jsou ještě vážnější – obavy z možného zemětřesení, které by pak přispěly ke katastrofě. Jenže i to je už dávno na mnoha místech světa vyřešené a moderní konstrukce mostů dokážou odolat jak otřesům, tak například tajfunům či vlnám tsunami. 

Premiér Renzi podle deníku il Fatto Quotidiano hovořil ve svém úterním projevu nejenom o „velkých projektech“, jako je most na Sicílii, ale také nastínil nutnou modernizaci země. Konkrétně je potřeba zlepšit silnice, zmodernizovat školy a zavést všude rychlé připojení k internetu. I o tom ale hovoří každý italský premiér. 

Podívejme se jen na osud plánovaného visutého mostu přes Messinskou úžinu v posledních deseti letech: V roce 2006 plány zrušila vláda Romana Prodiho. O tři roky později je obnovil kabinet Silvia Berlusconiho. V roce 2013 byl dán projekt k ledu administrativou Enrico Letty. A letos Matteo Renzi opět oznámil, že se stavět bude.

Daniel Baret


Klíčová slova: architekturamostItáliesicílieDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama