nahoru

Europol našel v řeckých uprchlických táborech falešné pasy, měly sloužit bojovníkům Islámského státu

Daniel Baret23. srpna 2016 • 09:49
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Europol, policejní agentura EU, jejímž členem je i Česká republika, našla v průběhu svého vyšetřování v uprchlických táborech v Řecku, falešné pasy. Podle britských a italských médií měly pasy sloužit pro pašování bojovníků Islámského státu do Evropy.

Falešné pasy se používají v rámci migrace poměrně často, proto se Europol rozhodl, že jejich odhalování započne už v uprchlických táborech v Řecku. Tam se také prověřují osoby, které žádají v zemích Evropské unie o azyl. Jak ukázaly některé teroristické útoky a jak potvrdily i tajné služby několika zemí, džihádisté se někdy ukrývají pod falešnou identitou a předstírají, že jsou uprchlíci.

Britský deník Daily Express s odvoláním na tajné služby v listopadu 2015 uvedl, že do Evropy se loni podařilo propašovat 4000 džihádistů. Tuto informaci ale nikdo oficiálně nepotvrdil. Že se v rámci migrace dostávají na kontinent i islamisté, ale nevyvracejí ani nejvyšší představitelé některých států EU.

„Riziko je velmi vysoké. Islamisté pak vytvářejí v Německu spící buňky, aby pak mohli zaútočit,“ řekl nedávno BCC Manfred Hauser z německé tajné služby.

V březnu pak bývalý nejvyšší velitel NATO v Evropě, americký generál Philip Breedlove, varoval, že „mezi uprchlíky se někdy šíří islamistické názory jako rakovina“. To podle něj přímo ohrožuje Evropu i Ameriku.

Nebezpečí pašování islamistů do Evropy na falešné pasy uznává i německá kancléřka Angela Merkelová. Ta ale minulý týden na předvolebním shromáždění v Meklenbursku-Předním Pomořansku řekla, že „islámský terorismus nepřišel s uprchlíky, měli jsme ho tady i předtím“. Jak na to odpoví němečtí voliči, uvidíme již 4. září, protože ve jmenované spolkové zemi jsou regionální volby.

 

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,850
22,210
28,920
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější