nahoru

Zeman říká „vyzbrojujte se“ kvůli teroru. Jenže Češi patří v Evropě k lépe vyzbrojeným národům

Daniel Baret20. srpna 2016 • 09:53
Vůbec nejméně zbraní podle dostupných statistik vlastní v Evropě Litevci, Poláci a Rumuni.
Vůbec nejméně zbraní podle dostupných statistik vlastní v Evropě Litevci, Poláci a Rumuni.
• foto: 
profimedia.cz

Prezident Miloš Zeman se nedávno v souvislosti s vlnou atentátů v západní Evropě vyslovil pro to, že by se občané měli kvůli terorismu vyzbrojovat. Podobně v posledních době smýšlí i část veřejnosti. Jenže ve skutečnosti patří Češi k spíše lépe vyzbrojeným národům Evropy. Úplně nejvíc střelných zbraní při porovnání počtu na 100 obyvatel jich ale vlastní Švýcaři, Finové a Srbové. Důvody tohoto vlastnictví jsou ale u každého státu jiné.  

Ve srovnání s USA jsou samozřejmě Evropané vyzbrojeni málo, protože Američané vlastní kolem 115 střelných zbraní na 100 obyvatel. Což je v demokratickém světě věc skutečně nevídaná.

Češi ve srovnání s ostatními státy Evropy disponují ale také poměrně „slušným“ arzenálem.

V České republice osciluje od roku 2003 počet majitelů zbrojních průkazů kolem čísla 300 tisíc. V poslední době byl vzhledem k bezpečnostní situaci v Evropě zaznamenán nárůst počtu žadatelů. Mezi lety 2003 až 2014 ovšem stoupl počet legálně držených střelných zbraní z 592 tisíc na 752 tisíc.

Důležitá je ale v souvislosti se Zemanovým výrokem i touhou části veřejnosti jiná věc. Jen necelá třetinu zbraní je u nás registrována za účelem „ochrany života, zdraví a majetku“. Asi pětina slouží na sportovní účely, sedmina na lov a myslivost, další jsou například součástí sběratelství.

Na 100 lidí připadá v Česku kolem 17 zbraní vlastněných civilisty. Není to v porovnání s Evropou vůbec málo, obsadili bychom v případě „vyzbrojení“ zhruba 15. místo.

Nejvyzbrojenějším národem jsou v Evropě Švýcaři, kde je až 45 střelných zbraní na 100 obyvatel. Ovšem zde je to způsobeno i tím, že vojáci v záloze mají své zbraně tradičně doma. Přesto se v zemi helvetského kříže odehraje velká střelba zcela výjimečně. Švýcaři jsou prostě v tomto ohledu mimořádně zodpovědní.

Zbraně mají v oblibě i Srbové, ale zde se uváděné údaje značně liší – od 38 až do 70 zbraní na sto obyvatel.

Poměrně velké množství střelných zbraní (mezi 30 až 40 na sto obyvatel) vlastní národy, kde je populární lov – Finové, Švédové, Norové. Nad 30 kusy se pohybují ale i Němci, Rakušané či Francouzi.

Naopak méně zbraní než v Česku mají na 100 obyvatel Britové, Portugalci, Irové, Italové, Maďaři, Dánové i Slováci.

Vůbec nejméně zbraní podle dostupných statistik vlastní v Evropě Litevci, Poláci a Rumuni. Samozřejmě počet zbraní je závislý na přísnosti zákonů jednotlivých zemí. Ani v tomto směru nepatří Česko mezi nejpřísnějšími státy. I když po loňském únorovém masakru v Uherském Brodě, kde místní občan zastřelil 8 lidí, vyzýval ministr vnitra Milan Chovanec ke snížení počtu střelných zbraní mezi obyvatelstvem. Podle všeho na svá slova již ale zapomněl.

Daniel Baret
Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,840
22,120
29,280
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější