Ilustrační snímek

Ilustrační snímek Zdroj: ČTK

Letušky Air France nemusí létat do Íránu, pokud si nechtějí zahalovat hlavu

Palubní personál francouzské letecké společnosti Air France vyhrál spor o obsazování letů do Teheránu. Jak uvedla stanice BBC, mnoha letuškám se nelíbilo, že jim zaměstnavatel interním pokynem oznámil, že si před vystoupením v Teheránu budou muset zahalit hlavu hidžábem. Aerolinky ustoupily a umožní letuškám, aby službu do Íránu odmítly a nechaly se přeřadit na let do jiné země. Air France obnovuje v dubnu lety do Íránu po osmileté pauze, což umožnila nová dohoda o íránském jaderném programu.

Neochota letušek podřizovat se povinnosti nosit hidžáb, jak to Írán od žen požaduje, vyvolal novou aktivitu íránské skupiny My Stealthy Freedom. Vznikla původně jako kampaň, v níž byly Íránky nabádány, aby zasílaly své fotografie s odhalenou hlavou a snažily se tak propagovat touhu po svobodě v odívání. Teď skupina navíc žádá také turistky, aby se v Íránu fotografovaly bez hidžábu a zasílaly své fotografie k publikování na internetu.

Mnohé tak činí a k fotografiím připojují vzkazy Íránkám. "Vaše vláda se snaží umlčovat vás ve jménu boha, ale vy máte co říci," napsala jedna. "Je škoda, že nejen pro tento úžasný národ, ale i pro turisty jako jsem já je hidžáb povinný. Vadí mi, že se nemohou svobodně vyjádřit," píše druhá. Další k fotografii, na níž je prostovlasá, napsala: "Írán je krásný a Íránci jsou úžasní. Jsou velmi pohostinní a mají silnou touhu po svobodě a míru. Povinnost zahalit se do hidžábu vyvolává pocit otroctví. Necítila jsem se svobodná a tím, čím jsem, což je hrozné. Pro mě to bylo jen 22 dní života, ale vy to musíte nosit stále."

Zakladatelka hnutí My Stealthy Freedom Masíh Alínedžádová sdělila, že všechny cizinky, jejichž fotografie jsou na internetu, už z Íránu odjely.

Rozhodla se kampaň rozšířit, když se dověděla o sporu v Air France. Letecká společnost nakonec ustoupila svým zaměstnankyním a oznámila, že ženy nebudou do posádek směřujících do Teheránu přidělovány, pokud si to nebudou přát. Společnost upozornila, že na veřejných místech v Íránu je pro ženy povinné, aby si zahalily hlavu. V zemi funguje náboženská policie a soudy za nedodržení zvyklostí nebo za nedostatečné zahalení hlavy vyměřují pokuty.

Alínedžádová řekla, že si uvědomila, že problém nemají pouze Íránky. "Jestliže se záležitost závoje týká i všech žen z jiných zemí než z Íránu, pak je to globální téma. Myslím si, že všechny ženy, jimž se nelíbí, že se jim vnucuje nošení hidžábu, by se měly dát dohromady a mluvit o tom," řekla Alínedžádová.

Loni v říjnu se ke skupině připojili také někteří íránští muži a vyjádřili ženám solidaritu. Napsali, že se stydí, že mají větší práva než jejich partnerky.