Palmýra je opět pod syrskou kontrolou, objevily se první fotografie památek. A není to tak hrozné | Reflex.cz
reklama
nahoru

Palmýra je opět pod syrskou kontrolou, objevily se první fotografie památek. A není to tak hrozné

Tereza Stonišová28. března 2016 • 11:14
Palmýra je opět pod syrskou kontrolou, objevily se první fotografie památek. A není to tak hrozné
foto: AP/Twitter

Včera odpoledne oznámil syrský režim, že z rukou bojovníků Islámského státu vytrhl starověké město Palmýra, kde islamisté poničili jednu z nejcennějších světových památek. Podle fotografií, které byly uveřejněny, je sice poškození památek zjevné. Zároveň ale ne nenapravitelné. 

reklama

Antický chrám Baal Shamin byl vyhozen do povětří cílenou výbušninou takzvaného Islámského státu v červenci 2015. Syrská státní média však oznámila, že město je již od radikálů osvobozeno. Vzápětí se také objevily první fotografie, které ukazují, jak na tom nyní pozůstatky chrámu jsou: I když je poškození evidentní, zdá se, že zcela se chrám srovnat se zemí nepodařilo.

 

Pro agenturu AFP se ke stavu památek vyjádřil geolog Maamun Abdulkarin: “Očekávali jsme to nejhorší, ale oblast je v relativně dobré kondici,” uvedl. Poničení je sice značné, ale ne nenapravitelné.

 

Syrský prezident Bašár Asad již pogratuloval armádním vojákům, kteří město dobyli, a zároveň dodal, že “bez ruské pomoci by tato mise nemohla být uskutečnitelná.” Rusko mělo dříve extremní zájem na znovuosvobození Palmýry, nyní však již v oblastech neoperuje - ze Sýrie se začali ruští vojáci stahovat před více než deseti dny.

Tereza Stonišová


Klíčová slova: SýrieRuskoISISPalmýraDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama