Zapnutá bedna
Fotogalerie

Tenhle chlápek vám teď rok létal nad hlavou (a fotil si tam selfíčka)

14. března 201608:00
Tenhle chlápek vám teď rok létal nad hlavou (a fotil si tam selfíčka)
foto: Profimedia.cz

A nebyl to George Clooney. Byl to astronaut NASA Scott Kelly a poslední rok strávil ve vesmíru; nikoliv ale - na rozdíl od běžných smrtelníků - na kosmické lodi Zeměkoule, ale na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Což už si zaslouží dokumentární seriál pod patronátem magazínu Time.

Byli jste tam s ním? Na nízké oběžné dráze Země? Během těch 340 dní, které americký astronaut strávil (se svým ruským kolegou a kamarádem Michailem Kornijenkem) ve výšce kolem 400 kilometrů nad střechou vašeho domu, nebylo zase tak obtížné radosti a strasti tohoto plešatého vesmířana sledovat. Kelly sdílel momentky svých všedních dní přes Instagram, tweetoval ty nejhezčí #zapadyslunce a zúčastnil se i proslulých otázek a odpovědí na sociální síti Reddit.

Pod hlavičkou amerického magazínu Time vznikl, resp. pořád ještě vzniká dokumentární film o Kellyho poletování A Year in Space, jehož osm epizod (z plánovaných jedenácti) je k vidění TADY na stránkách magazínu, případně tady na jeho kanále na Youtube. 

Selfie!Selfie! | Foto: Profimedia.cz Jednotlivé epizody netrvají déle než čtvrt hodiny (americká televizní stanice PBS z nich na termín Kellyho přistání sestřihla stejnojmenný hodinový dokument). Na odkazovaných stránkách seriálu ale můžete kromě dostupných epizod sledovat i ty následující, které budou ve vyprávění Scottova příběhu pokračovat (a z nichž pak PBS svaří druhou část dokumentu někdy v roce 2017).

Krása vesmírná z Hubblova teleskopu: Díl první, galaxie
Co je z Kellyho ročního svištění po oběžné dráze rychlostí 27720 kilometrů v hodině v dokumentu k vidění? Ále, běžná kosmonautická rutina: třeba potýkání se s obědem ve stavu beztíže; nebo evakuace posádky Mezinárodní vesmírné stanice před balistickým harampádím ze starého sovětského satelitu, které se se stanicí dostane do kolizního kurzu (tentokrát bez Sandry Bullockové v nátělníku)...

... případně první Kellyho výšlap do volného vesmíru ve skafandru v hodnotě nějakých dvaceti milionů dolarů, komentovaný přátelskou radou prvního vesmírného freeridera Alexeje Leonova (který si do volného vesmírného prostoru vyšlápl při misi Voschod 2 v roce 1965).

Vesmírná archeologie: Po desítkách let vyšlo najevo, co si posádka čmárala na stěnu Apolla 11
První dvě epizody seriálu se přitom odehrávají na Zemi – aniž by to byla nuda. Scott Kelly, pro kterého jde o čtvrtý výlet do vesmíru (a vzhledem k tomu, že po návratu oznámil svůj odchod z NASA, zřejmě také poslední), se na odlet připravuje jak v domovském Houstonu, tak v legendárním Hvězdném městečku v Rusku.

Selfie!Selfie! | Foto: Profimedia.cz

Značné množství času je tady věnováno tomu, jak jeho plánovanou roční absenci prožívají jeho dvě dcerky (Kelly není žádný bezdětný jura, ale rozvedený dvaapadesátník), jeho přítelkyně (z NASA) i jeho bratr, identické dvojče Mark, který už má své čtyři návštěvy kosmu za sebou a teď v rámci programu „Year Long Mission“ slouží jako určitý genetický porovnávač toho, co se Scottem jeho roční pobyt nad oblaky udělal (kromě toho, že se naučil hrát ping-pong s vodními koulemi).

Jasně, že je to trochu patetické.

Selfie!Selfie! | Foto: Profimedia.cz

Ale když člověk tráví poslední chvíle se svými nejbližšími přes skleněnou bariéru v karanténě (navíc v prostředí Hvězdného městečka, které v dokumentu působí přesně tak bizarně, jak si ho člověk představoval v době, kdy Rusové s Američany o vesmír ještě zápasili a Scott Kelly trénoval ve stíhačce F-14 Tomcat sestřelování ruských bombardérů), když se chystá na to, že ho nacpou do rakety a vystřelí do vesmíru (nikoliv z Mysu Canaveral na Floridě, ale ze starého dobrého Bajkonuru v Kazachstánu), když si musí lepit brýle k hlavě, aby mu neuletěly až někam k trojhvězdě Alpha Centauri... tak je trochu toho patosu na místě.

První vesmírná květina dává naději, možná budou brzy realitou marťanské brambory Matta Damona
Protože jakmile se kosmonauti dostanou ve třetí epizodě seriálu do vesmíru, začne nářez. Záběry z vnitřku Mezinárodní vesmírné stanice (což je multimiliardový kolos o rozloze fotbalového hřiště, který šlape jak hodinky už přes patnáct let) jsou fascinující.

Je tu vidět i pár věcí, které takhle k vidění asi ještě nebyly – například úvodní spojení dvou vesmírných plavidel, bez něhož by se žádné nalodění astronautů do Mezinárodní vesmírné stanice nekonalo (Matthew McConaughey to v Interstellaru zmáknul za pár vteřin; ve skutečnosti to trvá šest hodin až dva dny).

Selfie!Selfie! | Foto: Profimedia.cz

A nervák je koneckonců sledovat i to, jak se pozemšťané pokoušejí vypravit k ISS potřebné zásoby - a zásobovací rakety jim jedna po druhé vybuchují jak vesmírné petardy hned po startu.

Dokument A Year in Space režíroval Saul Schwarz, což je oceňovaný fotograf pracující pro magazíny Time a National Geographic, který si před pár lety vysloužil dokumentaristické ostruhy snímkem o brutálním bojišti mexické drogové války Narco Cultura. Těžko mu lézt do hlavy, ale když teď od drogových masakrů v Ciudad Juárez dorazil až na orbitu, muselo to být povznášející.

Selfie!Selfie! | Foto: Profimedia.cz

Klíčová slova:

Diskuse ke článku


 
reklama
Nejčtenější články
DesktopMobile