Zprávy

John Kerry si pochvaluje syrské příměří. Násilí prý již téměř vymizelo

ČTK
12. března 201609:34
John Kerry si pochvaluje syrské příměří. Násilí prý již téměř vymizelo
John Kerry
• foto: 
Profimedia.cz

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes oznámil, že příměří v Sýrii je funkční - násilností údajně ve válkou sužované oblasti ubylo až o 90 procent. 


Prohlásil také, že před obnovením syrských mírových rozhovorů v Ženevě chce hovořit se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Rozhovory by měly začít v pondělí, jednání s Lavrovem by se mělo podle agentury AFP konat ještě dnes.

USA, Rusko a také Saúdská Arábie jsou členy mezinárodní skupiny, která usiluje o řešení syrské krize diplomatickými prostředky.

Kerry: USA a Rusko se dohodly na příměří v Sýrii
 

Kerry dnes také prohlásil, že režim syrského prezidenta Bašára Asada nedokáže současné situace zneužít, protože ostatní se snaží dodržovat příměří. Klid zbraní začal platit před čtrnácti dny, je v zásadě dodržován, i když pokračují boje proti islámským radikálům, na něž se příměří nevztahuje.

Ropa musí proudit. V Sýrii se těží dál, díky dohodě režimu, Islámského státu a Ruska

Americký ministr také řekl, že termín ženevských rozhovorů bude tentokrát dodržen. Vládní a opoziční delegace budou stejně jako v prvním kole jednat odděleně. Hlavním prostředníkem je zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura, který druhé kolo svolal původně na 7. březen, ale několikrát pak termín odsunul.

.  :

 

 

 

ČTK

Klíčová slova:

Diskuse ke článku


 
reklama
Nejčtenější články
DesktopMobile