Zprávy

Na newyorském týdnu módy předvedla šaty žena s Downovým syndromem

ČTK
17. února 201607:30
Na newyorském týdnu módy předvedla šaty žena s Downovým syndromem
foto: abc net

Na slavném newyorském týdnu módy představila kolekci šatů modelka s Downovým syndromem Madeline Stuartová. Tuto osmnáctiletou Australanku přivedla na přehlídková mola loni italská firma FTL Moda, která proslula zapojováním modelek s různými zdravotními handicapy, například modelkami na vozíku.

"Věřím, že má účast bude mezníkem. Doufám, že prostřednictvím módy se může změnit pohled, který má společnost na lidi s handicapem," napsala Stuartová na svůj účet na Instagramu. Když se loni na newyorské přehlídce objevila jako první dívka s tímto postižením, považovala to za přelud.

Toto pondělí se na Manhattanu představila v modelech značky Lulu et Gigi. Po bílých šatech se zimními doplňky předvedla fialovozlaté šaty s blyštivými aplikacemi, které ladily s jejími rezavými vlasy.

"Myslím, že je čas, aby si lidé uvědomili, že i s Downovým syndromem může být dívka sexy a krásná," řekla Madelinina matka Rosanne. A dodala, že v módních přehlídkách budou pokračovat, dokud bude takto Maddy šťastná. A navíc tak mohou povzbudit ostatní, kdo se potýkají s pocity izolace.

Je možné, aby byla desetiletá modelka sexy? Nebo jsou jen všichni pedofilové?
Madeline, která byla nedávno nominována na Australanku roku 2016, prý chtěla vždy být modelkou. Kromě předsudků ale bojovala i s vyšší váhou, která bývá častá u lidí s tímto zdravotním postižením. Pracovala ale na sobě velmi tvrdě, aby si splnila svůj sen.

Downův syndrom je vrozená vada, při níž má člověk v každé buňce jeden chromozom navíc. Tento nadbytek nelze přesně vysvětlit, ani mu zabránit. Častěji se takové děti rodí ženám vyššího věku.

O muslimskou supermodelku se tahají světové značky, islamisté ji kritizují
Syndrom ovlivňuje vzhled a intelekt, odlišnosti jsou patrné v obličeji, postava je nižší a zavalitější. Asi 40 procent takto postižených má srdeční vady, více než polovina takto handicapovaných má vadu sluchu. V České republice se Downův syndrom vyskytuje u jednoho z 1500 živě narozených dětí.
93-letá babička modelkou? Proč ne
3. ledna 201608:00

93-letá babička modelkou? Proč ne

ČTK

Klíčová slova:

Diskuse ke článku


 
reklama
Nejčtenější články
DesktopMobile