Řecko zvažuje silový zásah proti migrantům u hranic Makedonie | Reflex.cz
reklama
nahoru

Řecko zvažuje silový zásah proti migrantům u hranic Makedonie

ČTK7. prosince 2015 • 14:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
ČTK

Proti chaosu v severořeckém pohraničním městě Indomeni, kde se zdržují migranti, které na své území nepouští Makedonie, bude nezbytné zasáhnout silou. Televizní stanici Mega to dnes řekl řecký ministr pro migraci Ioannis Muzalas.

reklama

V Indomeni nespokojení uprchlíci už několik týdnů protestují proti tomu, že je Makedonie nechce pustit dál přes své území, aby mohli pokračovat v cestě do Evropské unie. V posledních deseti dnech kvůli tomu blokují železniční trať.

"Tomu musí stát zabránit," řekl ministr. "Vyvíjíme velké úsilí, abychom situaci vyřešili nenásilně. Ale vláda musí prosadit respektování zákona," zdůraznil Muzalas. K tomu by podle něj mělo dojít v několika následujících dnech. Migranti budou odvezeni vlakem do Atén, kde budou moci podat žádost o azyl.

Situace na řecko-makedonské hranici je napjatá. V Indomeni v poslední době tábořilo několik tisíc běženců. Makedonie pouští dál jen uprchlíky ze Sýrie, Afghánistánu a Iráku a ostatní, které označuje za "ekonomické migranty", vpustit odmítá. Opakovaně tam kvůli tomu dochází ke střetům s policisty.

V současné době se podle řeckých úřadů v tomto místě zdržuje zhruba tisícovka migrantů, kteří pocházejí především z Pákistánu, z Íránu a z afrických zemí. Tito lidé odmítají nastoupit do vlaků a odjet zpátky do Atén.

Podle Muzalase se nyní jedná s Mezinárodní organizací pro migraci (IOM) o programu dobrovolného návratu běženců. "Zní to hrozně a bolí mě to, když to říkám, ale pro ty lidi tu neexistuje žádné řešení. Je lepší, když se vrátí do své vlasti," řekl.

ČTK


Klíčová slova: reckoimigrantiimigracemakedonieDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama