nahoru

Katalánský parlament schválil rezoluci požadující nezávislost

ČTK9. listopadu 2015 • 14:00
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
• foto: 
Profimedia.cz

Katalánský parlament dnes schválil rezoluci, v níž požaduje nezávislost tohoto regionu na Španělsku. Separatistické strany, které mají v parlamentu většinu, chtějí v roce 2017 uspořádat referendum o odtržení. Madrid to odmítá a premiér Mariano Rajoy vytrvale opakuje, že využije všechny právní prostředky k tomu, aby osamostatnění Katalánska zabránil.

Rezoluci předložily poslancům strany Společně pro Ano (JXS) a další separatistické hnutí, levicová Kandidátka lidové jednoty (CUP). Obě separatistická uskupení mají po zářijových volbách ve 135členném katalánském parlamentu většinu 72 křesel. Právě 72 hlasy dnes byla rezoluce schválena, proti hlasovalo 63 poslanců.

Španělská vláda se zatím k hlasování nijak nevyjádřila, předpokládá se ale vystoupení premiéra. Rajoy dal mnohokrát najevo, že se bude snažit osamostatnění Katalánska zabránit a využije k tomu všechny prostředky, včetně soudních žalob.

Španělská ústava vyhlášení nezávislosti některého z regionů zapovídá. Ústavní soud loni zakázal i konání referenda o nezávislosti, které se mělo konat 9. listopadu. Nakonec katalánská vláda uspořádala jen nezávazné hlasování, ale i tento krok považuje justice za nezákonný a tehdejší premiér Artur Mas kvůli tomu stanul před soudem.

Katalánci si stěžují mimo jiné na to, že jejich bohatý region, který produkuje pětinu španělského HDP, odvádí Madridu příliš mnoho na daních, aniž by se mu vrátil odpovídající podíl formou vládních investic. Obyvatelé jsou ohledně odtržení rozdělení, průzkum zveřejněný koncem října deníkem El País ukázal, že by se nyní 51 procent respondentů postavilo proti rezoluci o vytvoření nezávislého Katalánska, 42 procent lidí ji naopak podporuje.

ČTK


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,610
21,760
29,260
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější