nahoru

Pád ruského letadla nad Sinajem údajně způsobil výbuch motoru

ČTK4. listopadu 2015 • 15:55
Trosky ruského letadla, které se v sobotu zřítilo na Sinajském poloostrově
Trosky ruského letadla, které se v sobotu zřítilo na Sinajském poloostrově
• foto: 
ČTK

Katastrofu ruského dopravního letadla nad Sinajským poloostrovem způsobil výbuch jednoho z motorů. Informovala o tom dnes ruská agentura TASS s odvoláním na zprávy egyptských vyšetřovatelů, publikované v místním tisku. Explozi údajně potvrdily záznamy z černých skříněk. Co výbuch způsobilo, bude předmětem dalšího vyšetřování. Dosavadní poznatky podle TASS nenaznačují, že by havárie byla výsledkem teroristického útoku.

Experti ale nejprve musejí podrobně prohledat místo pádu a analyzovat těla obětí a předměty a fragmenty letadla, které dopadly na zem. Musejí zjistit, zda nesou stopy výbušniny, nebo zda exploze byla důsledkem technického selhání. Rozbor technických parametrů letu podle ruské agentury svědčí o tom, že letoun padal velmi rychle.

"Analýza dat dokládá mohutný výbuch, okamžitý výpadek všech motorů, vzplanutí části trupu a rozpad letounu ještě ve vzduchu," cituje TASS informaci egyptských vyšetřovatelů.

Německý Spolkový úřad pro vyšetřování leteckých neštěstí, který se na zjišťování příčin tragédie rovněž podílí, dnes oznámil problémy při analýze hlasových záznamů v černých skříňkách. Zatímco datové záznamy jsou v pořádku, skříňka s hlasovou komunikací je podle německého úřadu poškozená a dešifrovat její obsah se zatím nedaří.

Podle mluvčího ruských vyšetřovatelů Vladimira Markina byly na místě pádu letadla nalezeny dokumenty a předměty, které "mají význam pro vyšetřování okolností nehody," oznámila agentura Interfax. Bližší podrobnosti Markin agentuře nesdělil.

Bezprostředně po katastrofě oznámila egyptská větev radikální organizace Islámský stát (IS), že letadlo sestřelila. Ničím to ale nedoložila a experti pochybují o technických možnostech radikálů sestřelit letadlo, které letí ve velké výšce. Dnes IS na Twitteru oznámil, že nemá zapotřebí poskytovat jakékoli důkazy. Zveřejní je prý, až bude chtít.

Příbuzní zatím v Rusku identifikovali 33 obětí leteckého neštěstí, při němž zahynulo v sobotu nad Sinajským poloostrovem 224 lidí. Rusko, odkud pochází naprostá většina mrtvých, rozšířilo na 40 kilometrů čtverečních zónu, v níž se pátrá po pozůstatcích těl a zbytcích letadla. Letadlo mířící z letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu se zřítilo asi 30 minut po startu.

Situace na severu Sinaje je trvale nebezpečná. Dnes v Aríši při pumovém útoku zahynuli podle posledních zpráv čtyři policisté a útočník a deset osob bylo zraněno. K útoku, jehož terčem byl policejní klub, se přihlásila skupina Ansar Bajt al-Makdis, která se hlásí k IS. Útok podle ní spáchal sebevražedný atentátník. Podle egyptských sdělovacích prostředků automobil s náložemi vybuchl u vchodu do klubu. Řidič chtěl údajně s autem vjet do objektu, ale narazil na betonový zátaras a bombu odpálil předčasně. Mezi zraněnými je pět civilistů a pět policistů.

ČTK


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,670
22,040
29,260
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější