nahoru

V říjnu přišlo do Evropy rekordních 218 tisíc migrantů. Víc než za celý loňský rok

ČTK, ref2. listopadu 2015 • 13:00
ilustrační foto
ilustrační foto
• foto: 
ČTK/Newzulu/TAMARA VAN DER PUTTEN

V říjnu dorazilo přes Středozemní moře do Evropy rekordních více než 218.000 migrantů. Uvedl to dnes úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Agentura AFP upozornila, že říjnový počet uprchlíků - 218.394 - je vyšší než celkové množství migrantů za celý loňský rok. Nejvíce lidí, na 190.000, připlulo do Řecka. Tamní pobřežní stráž dnes oznámila další nehodu jednoho z člunů s uprchlíky, při které zahynuli nejméně čtyři lidé.

 

Migrantů nyní na nejoblíbenější trase z Turecka přes Egejské moře do Řecka přibývá navzdory méně příznivému počasí. Například v červenci na řecké ostrovy dorazilo čtyřikrát méně lidí. Kvůli zhoršeným podmínkám na moři přibývá i tragických nehod: nejnovější se dnes stala u ostrova Farmakonisi, kde zahynuli přinejměnším čtyři lidé; dalších šest osob se pohřešuje. V neděli se potopila loď s uprchlíky u ostrova Samos, zemřelo 11 lidí včetně šesti dětí.

Většina migrantů pokračuje z Řecka po takzvané balkánské trase přes Srbsko, Chorvatsko a Slovinsko dále do Rakouska a Německa. Slovinská policie dnes uvedla, že v neděli do země z Chorvatska dorazilo více než 7600 lidí. V noci na dnešek a dnes ráno přibylo dalších 2130 migrantů.

Od 17. října, kdy se Slovinsko po uzavření chorvatsko-maďarských hranic stalo pro migranty tranzitní zemí při cestě do západní Evropy, už přes slovinské území prošlo 126.270 lidí, uvedla agentura APA. Sousední Chorvatsko začali uprchlíci využívat pro tranzit už v září, po uzavření hranic mezi Maďarskem a Srbskem. Za tu dobu zemí prošlo 302.400 migrantů, uvedlo chorvatské ministerstvo vnitra.

ČTK, ref


Klíčová slova: imigranti, evropa, řecko, tureckoDiskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,780
22,270
29,320
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější