Afghánský Taliban přiznal, že roky tajil úmrtí svého vůdce | Reflex.cz
reklama
nahoru

Afghánský Taliban přiznal, že roky tajil úmrtí svého vůdce

ref, ČTK31. srpna 2015 • 14:00
Mulla Muhammad Umar
Mulla Muhammad Umar
• foto: 
Profimedia.cz

Afghánské islamistické hnutí Taliban dnes přiznalo, že více než dva roky tajilo smrt svého vůdce mully Muhammada Umara. Jedním z hlavních důvodů podle hnutí bylo to, že mulla Umar zemřel v roce 2013, který byl klíčový pro měření sil povstalců s mezinárodními jednotkami bojujícími na afghánském území, informovala agentura AFP.

reklama

Taliban až do letošního července publikoval Umarovým jménem oficiální prohlášení, ačkoli vůdce hnutí nebyl vidět na veřejnosti od svržení vlády Talibanu v roce 2001.

Zprávu, že mulla Umar zemřel už v roce 2013, oznámila koncem července afghánská rozvědka. Taliban následně potvrdil, že vůdce hnutí je mrtev, neuvedl ale, kdy zemřel.

Přiznání o tajnostech kolem Umarovy smrti bylo podle AFP skryto v životopise nového šéfa hnutí Muhammada Mansúra, který byl dlouhou dobu Umarovým zástupcem. Umar podle Mansúrovy biografie zemřel 23. dubna 2013.

"Několik hlavních členů vedení Talibanu a náboženských učenců se společně rozhodlo, že zatají tragickou zprávu o skonu (Umara)... a budou ji držet v tajnosti před ostatními s výjimkou několika málo kolegů, kteří již byli o této ztrátě informováni," píše se v Mansúrově životopisu.

"Jedním z hlavních důvodů tohoto rozhodnutí bylo..., že rok 2013 představoval závěrečnou zkoušku v bojích mezi mudžáhidy a zahraničními okupanty..., kteří oznámili na konec roku 2014 ukončení všech vojenských operací," dodává se v biografii.

Severoatlantická aliance (NATO) ukončila svou bojovou misi v Afghánistánu loni v prosinci a stáhla většinu svých vojáků ze země s výjimkou zhruba 13.000 mužů. Jejich úkolem je vést výcvik afghánských bezpečnostních sil a protiteroristické operace.

Potvrzení Umarovy smrti a Mansúrův nástup k moci vyvolaly mocenský boj uvnitř Talibanu v době, kdy do Afghánistánu pomalu začíná pronikat soupeřící extremistická organizace Islámský stát.

Někteří vedoucí představitelé Talibanu, včetně Umarova syna a bratra, odmítli přísahat věrnost Mansúrovi s tím, že proces jeho volby byl příliš rychlý a neobjektivní.

ref, ČTK


Diskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama