nahoru

Válková podala demisi. Na její místo Babiš navrhne Pelikána

ČTK, ref10. února 2015 • 13:38
Helena Válková
Helena Válková
• foto: 
Profimedia.cz

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) podala demisi k 1. březnu. Na tiskové konferenci to dnes řekl vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který jako nástupce na post navrhne jejího prvního náměstka Roberta Pelikána.

Prezident Miloš Zeman očekával demisi Válkové nejpozději do 1. března, což Válková splnila. S Pelikánem se bude chtít setkat, do té doby ho nechce hodnotit, řekl prezidentův mluvčí. 

"Já k tomu žádný komentář nemám. To je věc, kterou musí vyřešit ANO, je to problém hnutí ANO a je potřeba, aby si hnutí ANO ten problém vyřešilo," reagoval dnes na situaci Sobotka.

Válková dlouhodobě čelí kritice kvůli neplnění legislativního plánu i své personální politice. O své budoucnosti v resortu jednala v pondělí i s prezidentem Zemanem, který je jejím dlouhodobým zastáncem. Po setkání s prezidentem se Válková měla ještě vrátit na úřad vlády a zúčastnit se tiskové konference po schůzi kabinetu, program ale zrušila s tím, že je nemocná a zřejmě má zápal plic. Podle ČT je v nemocnici.

Už v pondělí dopoledne Válková uvedla, že začíná být děním okolo své osoby znechucená. Dodala, že při přebírání funkce slíbila hnutí ANO, že v čele resortu vydrží minimálně rok, a ten nedávno uplynul.

Podle ústavy odvolává člena vlády prezident, a to na návrh premiéra. Pokud se ministr sám rozhodne rezignovat, podává demisi prostřednictvím premiéra do rukou hlavy státu.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,630
21,670
29,240
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější