Zleva ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier, předseda Nejvyššího soudu ČR Pavel Šámal, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ministryně spravedlnosti Helena Válková

Zleva ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier, předseda Nejvyššího soudu ČR Pavel Šámal, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ministryně spravedlnosti Helena Válková Zdroj: ČTK

Vláda souhlasila s dohodou o platech soudců a státních zástupců

Vláda dnes souhlasila s páteční dohodou v otázce platů soudců a státních zástupců. Ti mají dostat část platů zpětně, části nároků se vzdají. Novinářům to řekla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), podle níž díky řešení stát ušetří kolem čtyř miliard korun. Výplata peněz je podmíněna tím, že soudci a státní zástupci přistoupí na dohodu o narovnání.

Pokud by na dohodu přistoupilo všech 4200 soudců a státních zástupců, tak to podle Válkové státní kasu přijde na 1,2 miliardy korun. Druhá varianta, kterou dnes probírala vláda, by stát přišla na zhruba pět miliard korun. "Je to jedna ku třem, totiž státu se tím ušetří cirka čtyři miliardy," řekla ministryně k nakonec přijaté variantě.

Hlasování o návrhu přitom podle ní bylo těsné. Kdo jak hlasoval, nechtěla Válková prozradit, podle jednoho ze členů vlády se ale zdržel například ministr financí a stranický šéf Válkové Andrej Babiš (ANO).

Zajištění dohody se soudci a státními zástupci bude podle ministryně náročné organizačně i technicky, nicméně peníze by měly být připraveny v květnu k výplatě a nejpozději v červnu by je měli soudci a státní zástupci dostat na účet. Válková věří, že apel čelních představitelů justice na to, aby soudci a státní zástupci na dohodu přistoupili, bude mít 80 nebo 90procentní úspěšnost.

Dnešním rozhodnutím reagovala vláda na výrok Nejvyššího soudu (NS), podle kterého nepoužívá ministerstvo práce při stanovování platů správný statistický údaj. V uplynulých letech navíc zákon soudcům místo trojnásobku přiznával jen 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.