nahoru

Vláda souhlasila s dohodou o platech soudců a státních zástupců

ČTK, ref9. února 2015 • 12:43
Zleva ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier, předseda Nejvyššího soudu ČR Pavel Šámal, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ministryně spravedlnosti Helena Válková
Zleva ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier, předseda Nejvyššího soudu ČR Pavel Šámal, předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ministryně spravedlnosti Helena Válková
• foto: 
ČTK

Vláda dnes souhlasila s páteční dohodou v otázce platů soudců a státních zástupců. Ti mají dostat část platů zpětně, části nároků se vzdají. Novinářům to řekla ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), podle níž díky řešení stát ušetří kolem čtyř miliard korun. Výplata peněz je podmíněna tím, že soudci a státní zástupci přistoupí na dohodu o narovnání.

Pokud by na dohodu přistoupilo všech 4200 soudců a státních zástupců, tak to podle Válkové státní kasu přijde na 1,2 miliardy korun. Druhá varianta, kterou dnes probírala vláda, by stát přišla na zhruba pět miliard korun. "Je to jedna ku třem, totiž státu se tím ušetří cirka čtyři miliardy," řekla ministryně k nakonec přijaté variantě.

Hlasování o návrhu přitom podle ní bylo těsné. Kdo jak hlasoval, nechtěla Válková prozradit, podle jednoho ze členů vlády se ale zdržel například ministr financí a stranický šéf Válkové Andrej Babiš (ANO).

Zajištění dohody se soudci a státními zástupci bude podle ministryně náročné organizačně i technicky, nicméně peníze by měly být připraveny v květnu k výplatě a nejpozději v červnu by je měli soudci a státní zástupci dostat na účet. Válková věří, že apel čelních představitelů justice na to, aby soudci a státní zástupci na dohodu přistoupili, bude mít 80 nebo 90procentní úspěšnost.

Dnešním rozhodnutím reagovala vláda na výrok Nejvyššího soudu (NS), podle kterého nepoužívá ministerstvo práce při stanovování platů správný statistický údaj. V uplynulých letech navíc zákon soudcům místo trojnásobku přiznával jen 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře.

ČTK, ref

+ dárek navíc
K předplatnému dárek navíc

Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,760
22,060
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější