nahoru

Francie má problém kvůli inzerátu, stojí v něm: „Pracovitý, motivovaný a ideálně ne Žid“

Tereza Stonišová5. února 2015 • 15:00
• foto: 
Profimedia.cz

Francouzské designové grafické studio vypsalo inzerát na pozici designéra. Obvyklé fráze, jako „pracovitý a motivovaný“, však doprovodila jedna velmi neobvyklá. Požadavek, aby kandidát v ideálním případě nebyl Žid, vyvolala okamžitě doslova záplavu stížností.

Na případ upozornila francouzská, britská i izraelská média. Deník The Times of Israel uvádí, že vlnu nespokojenosti vyvolal antisemitský inzerát i přes to, že visel na stránkách společnosti pouze hodinu. I během této doby však stihla jedna z francouzských neziskových organizací potírající rasismus pořídit printscreen inzerátu a podat na společnost oficiální stížnost. „Jsme časově velmi vytížení, a proto hledáme někoho, kdo by nebyl omezen svými kulturními a náboženskými záležitostmi,“ cituje server The Telegraph s tím, že hovořil se zaměstnancem firmy, který ale odmítl uvést své jméno. „Nebylo to vůbec diskriminační,“ dodává týž zdroj.

Na celém případu je pozoruhodná především určitá dichotomie: přestože zdroj Telegraphu chybu potvrdil, akorát ji neoznačil za chybu, na svém Twitteru pařížské studiu uvedlo, že žádný inzerát tohoto znění z jeho produkce nevzešel a že stránky studia se staly terčem útoku hackerů. Na společnost je každopádně podaná stížnost pro rasovou diskriminaci.

Tereza Stonišová


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,380
20,600
29,020
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější