Irina Jarová

Irina Jarová Zdroj: ČTK

Vlivná ruská poslankyně zavrhuje výuku cizích jazyků, protože odvádí mládež od vlastenectví

Rusové věnují příliš mnoho času studiu cizích jazyků, stěžovala si v ruském parlamentu poslankyně za kremelskou stranu Jednotné Rusko Irina Jarová. Znalost cizích řečí odvádí mládež od vlastenectví, lidé by se spíš měli učit lásce k mateřštině a národním tradicím, citoval z jejího projevu moskevský rozhlas.

Za celou dobu školní docházky podle Jarové ruské dítě věnuje studiu ruštiny 866 hodin, zatímco výuce cizích jazyků 939 hodin. "Vzdělávací systém v Rusku je zaměřen na znalost cizích jazyků, nikoli ruštiny," konstatovala poslankyně. Vrcholem jsou podle ní školy, které dokonce zavádějí výuku druhého cizího jazyka.

"Vzniká otázka, jakou identitu chceme chránit? Koho chceme vychovat k lásce a úctě k vlasti a k ochraně národních tradic?" dotázala se znepokojeně poslanců.

Poslankyně, která je šéfkou bezpečnostního výboru Státní dumy, proslula v dolní komoře ruského parlamentu jako bojovná strážkyně národních tradic a sovětského odkazu. Jednou z jejích poslaneckých iniciativ byl návrh zákona, který vězením trestá zpochybňování válečných úspěchů Rudé armády.

Jarová předložila rovněž několik návrhů na přejmenování ulic ruských měst jménem diktátora Josifa Stalina. Stala se jedním z navrhovatelů nechvalně proslulého zákona o zahraničních agentech, který podle kritiků legalizuje šikanu nevládních organizací.