nahoru

Policie při zásahu v kavárně v australském Sydney zneškodnila únosce

ČTK, ref15. prosince 2014 • 16:41
Man Haron Monis
Man Haron Monis
• foto: 
NT

Australská policie dnes v centru Sydney vzala útokem kavárnu, v níž ozbrojenec držel zhruba 16 hodin skupinu rukojmích. Podle australských médií únosce zabil jednoho z rukojmích, než sám také přišel o život. Tři další lidé utrpěli zranění, nejméně jeden střelnou ranou. Pachatelem byl údajně íránský imigrant, který prý již měl problémy se zákonem. 

Ozbrojený zásah doprovodili policisté střelbou ostrými náboji a ohlušujícími granáty. Z kavárny vzápětí vyběhla skupina vyděšených rukojmích. Na místě zasahovali záchranáři, kteří poskytovali první pomoc zraněným. V nosítkách odnesli několik lidí do připravených sanitek. Celkem bylo při zásahu zachráněno 11 osob. V předchozích hodinách se několika rukojmím podařilo uprchnout.

Pachatelem, který držel 16 hodin jako rukojmí více než tucet lidí v kavárně v centru australského Sydney, byl 49letý Man Haron Monis z Iráku. Tento samozvaný duchovní, měl v Austrálii potíže se zákonem, zejména kvůli obvinění ze spoluviny na vraždě své bývalé ženy.

Monis, který se narodil v Íránu, se podle australských médií přistěhoval do Austrálie jako uprchlík v roce 1996.

Poprvé se dostal do střetu se zákonem, když napsal v letech 2007 až 2009 několik urážlivých dopisů rodinám sedmi australských vojáků, kteří zahynuli v boji proti islámskému terorismu. Oběti označil za vrahy a v jednom případě tvrdil, že skončí v pekle. Australský soud mu za to uložil trest 300 hodin veřejně prospěšných prací.

Podle britských médií se Monis chystal poslat podobné dopisy také rodinám britských vojenských obětí bojů proti islámských radikálům v Afghánistánu. Australské úřady mu to ale zakázaly, za což je obvinil z porušování jeho lidských práv.

Nedávno byl obviněn ve více než 40 případech sexuálního násilí nebo obtěžování, kterého se dopouštěl na ženách při "konzultacích" v době, kdy se věnoval černé magii, numerologii a astrologii a kdy se označoval za "duchovního léčitele". Tyto případy označil Monis za policejní spiknutí a za politicky motivované. Předstoupit před soud měl v únoru příštího roku.

Na své webové stránce, která byla stejně jako jeho facebookový profil zrušena, tvrdil, že "s Boží pomocí neustane v politické aktivitě proti útlaku".

Monis byl letos také obviněn ze spolupachatelství v případu loňského ubodání jeho bývalé ženy, kterou podle všeho zabila jeho současná manželka. V případu, ve kterém se prokázalo, že si vytvořil alibi úmyslnou automobilovou nehodou v době vraždy, byl propuštěn na kauci.

Představitelé australské muslimské komunity zadržování skupiny rukojmích ostře odsoudili.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,540
21,650
28,580
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře