nahoru

Reflex k 25. výročí listopadové revoluce: Nová odhalení, nové souvislosti

Reflex12. listopadu 2014 • 14:00
O smyslu velkého vítězného listopadu
O smyslu velkého vítězného listopadu
• foto: 
fotomontáž Jan Ignác Říha

Jaká byla podstata listopadové revoluce v roce 1989? Přinesla zemi a Čechům skutečně to, co od ní očekávali? A co nového se dá ještě po 25 letech od revoluce zjistit? Nové vydání tištěného Reflexu, které vychází ve čtvrtek 13. listopadu, se o to pokusilo hned v několika textech a také v jednom novém projektu.

Raritou je v novém Reflexu i zvláštní vydání legendárního porevolučního časopisu Studentské listy, který symbolizoval tehdejší epochu zlomu.

Došlo také na nová odhalení, která se objevila u speciálního kulatého stolu Reflexu. U něj se účastníci (byl mezi nimi překvapivě i Miloš Věštec Zeman) pokusili najít pravdu o listopadu 1989.

Podle dramatika a publicisty Karla Steigerwalda je čtvrt století důvodem k „orgiím vzpomínek a vysvětlování, k tvorbě nových mýtů a k přerůstání blednoucích vzpomínek do nových pověstí českých“. Jak se s tím vyrovnat? O tom se dočtete v jeho eseji.

V novém Reflexu jsou i dva rozhovory s někdejšími kamarádkami z 80. let. Monika Pajerová patřila před pětadvaceti lety k hlavním tvářím studentské revolty a filmařka Andrea Sedláčková krátce před 17. listopadem emigrovala do Francie. V interview zjistíte, jak se na to dívají dnes.

Reflex 46 obálka
Čtěte nové číslo tištěného Reflexu, které vychází 13. listopadu.


Reflex


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,660
22,030
29,250
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější