nahoru

Na Ukrajině začaly volby, největším favoritem je Porošenko

ČTK, ref26. října 2014 • 09:30
• foto: 
ČTK

Na Ukrajině se dnes ráno otevřely volební místnosti, v nichž voliči rozhodnou o obsazení budoucího parlamentu. Favoritem voleb je prezidentský Blok Petra Porošenka, jemuž předvolební průzkumy přisuzovaly čtvrtinu až třetinu hlasů. V povstaleckých zónách na Donbasu se hlasovat nebude.

Vybírat nový parlament mohou i Ukrajinci v zahraničí, kteří mají po celém světě k dispozici podle Interfaxu-Ukrajina celkem 112 volebních místností. Jako první začali hlasovat Ukrajinci v Austrálii. Možnost volit mají po předložení pasu také Ukrajinci žijící či pobývající v Rusku, kde je podle TASS celkem šest hlasovacích místností. Ty jsou v Moskvě, Petrohradě, Jekatěrinburgu, Nižném Novgorodě, Novosibirsku a Rostově na Donu. Ukrajinská diplomacie uvedla, že hlasování na ukrajinských ambasádách a zastupitelstvích je prozatím bez jakýchkoli vážných komplikacích.

Volební systém na Ukrajině je smíšený, polovina ze 450 poslanců bude zvolena poměrným systémem ze stranických seznamů, zbytek v jednomandátových obvodech většinovým systémem.

Ve skutečnosti bude ale většinovým systémem zvoleno místo 225 zřejmě jen 199 poslanců, protože na anektovaném Krymu a v oblastech ovládaných separatisty se hlasovat nebude. Celkem tak bude podle odhadu ústřední volební komise zvoleno jen 424 poslanců.

O vstup do sněmovny se uchází 29 politických stran, šanci na překonání pětiprocentní hranice mají především strany proevropské orientace. Volební urny se uzavřou v sedm hodin večer SEČ, bezprostředně poté mají být oznámeny odhady na základě prvních voličských průzkumů.

ČTK, ref


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,360
20,630
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře