Irácký premiér Málikí oznámil svou rezignaci a podpořil svého nástupce | Reflex.cz
reklama
nahoru

Irácký premiér Málikí oznámil svou rezignaci a podpořil svého nástupce

ČTK, ref15. srpna 2014 • 09:09
Nouri al-Maliki
Nouri al-Maliki
• foto: 
ČTK

Irácký premiér Núrí Málikí ve čtvrtek v projevu ve státní televizi oznámil svou rezignaci na funkci a vyslovil podporu svému nástupci Hajdarovi Abádímu, kterého v pondělí prezident Fuád Masúm pověřil sestavením nové vlády.

reklama

"Oznamuji vám, že stahuji svou kandidaturu (na šéfa vlády) ve prospěch bratra Hajdara Abádího, abych usnadnil politický proces vytváření nové vlády," prohlásil v televizi Málikí, po jehož boku stal Abádí a další šíitští politici. Hovořil i o vážné teroristické hrozbě, kterou představují sunnitští radikálové z uskupení Islámský stát.

Málikí stojí v čele koalice, která zvítězila v dubnových volbách. Dosud byl přesvědčen, že jedině on měl být pověřen sestavením kabinetu. V Iráku i v zahraničí však v poslední době rostla kritika jeho politiky vůči sunnitům. I část šíitské komunity, k níž Málikí patří, si myslí, že právě to dovedlo Irák k současné krizi. Dosavadní místopředseda parlamentu Abádí se jeví méně polarizující postavou.

Málikí zřejmě přišel i o podporu svých dvou největších opor, které měl dosud v zahraničí - USA a Íránu. Abádímu jako designovanému premiérovi už blahopřál Írán, telefonicky s ním hovořil americký prezident Barack Obama a požádal ho, aby sestavil novou vládu co nejrychleji.

Funkci premiéra chtěl přitom již potřetí získat Núrí Málikí, který ještě ve středu dával najevo, že se nehodlá zříci moci, a nominaci Abádího na premiéra označil za protiústavní.

Málikí se jako poměrně málo známý politik dostal k moci v roce 2006 díky silné americké podpoře po letech, kdy v exilu bojoval proti diktatuře Saddáma Husajna, jehož režim jej v nepřítomnosti odsoudil k smrti. Později však býval kritiky ke svému bývalému nepříteli přirovnáván právě kvůli sklonům k autoritářství a sektářství, které přispěly k opětovnému rozdmýchání občanské války, chaosu v zemi a vzestupu islamistů.

ČTK, ref


Klíčová slova: Nouri al-MalikiIrákDiskuse ke článku

 

reklama
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
E15
Nejčtenější
Komentáře
reklama