nahoru

Sobotka se vzepřel Babišovi, nechce projednávat druhý pilíř

ČTK, Tereza Stonišová3. června 2014 • 16:00
Babiš, Bělobrádek, Sobotka
Babiš, Bělobrádek, Sobotka
• foto: 
ČTK

Ve zjevné rozepři je nyní šéf hnutí ANO Andrej Babiš a ministerský předseda Bohuslav Sobotka. Zatímco Babiš tvrdí, že se zrušení takzvaného druhého pilíře, tedy poplatků ve zdravotnictví, není správné, Sobotka odmítá na toto téma znovu diskutovat. Vidí v tom zbytečnou změnu koaliční smlouvy, v níž se zrušení druhého pilíře zakotvené.

Babiš přitom v pondělí prohlásil, že zrušení druhého pilíře důchodové reformy nepovažuje za správné. To zahrnuje například stokorunový poplatek v nemocnici. KDU-ČSL se údajně diskusi nebrání, s výsledkem však musí souhlasit všichni koaliční partneři.

„Vláda musí pracovat, plnit svůj program, a ne se hádat. Koaliční smlouva platí jako celek a ČSSD nevidí žádný důvod ji měnit nebo zpětně zpochybňovat,“ uvedl Sobotka, který je dnes na návštěvě Vídně. Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek jednání o Babišových požadavcích nevyloučil, i on ale zdůraznil, že platí koaliční smlouva. Pokud by se měla změnit, musí se na tom shodnout všechny tři koaliční strany, sdělil ČTK šéf lidovců. KDU-ČSL zrušení poplatku za hospitalizaci už dříve kritizovala.

V koaliční smlouvě se ČSSD, ANO a KDU-ČSL dohodly, že nebudou znovu zavádět poplatek za pobyt v nemocnici, který už předtím zrušil Ústavní soud. Druhý pilíř důchodové reformy, v němž si zájemci mohou část odvodů přesměrovat do vlastního spoření, chtějí koaliční strany sloučit se třetím. Babiš v České televizi zapochyboval i o tom, jestli je dobrý nápad zavádět třetí sazbu DPH, na čemž se vládní koalice rovněž už dohodla. Nepovažuje to prý za ideální.

ČTK, Tereza Stonišová


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,320
20,590
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře