nahoru

Švýcaři chtějí delší otevírací dobu v obchodech, kantony se tomu brání, v neděli je pořád zavřeno

Daniel Baret3. června 2014 • 07:00
Švýcarsko obchod
Švýcarsko obchod
• foto: 
Profimedia

Mít tak problémy jako Švýcaři! V Česku nám ani nedochází, jak jsme benevolentní k otevírací době v obchodech, z kterých většina funguje každý den a dlouho do večera. To ve Švýcarsku řeší jiný problém – kupující by rádi měli otevřeno déle a každý den, ale stát a jednotlivé kantony to nechtějí povolit.

Menší švýcarští obchodníci tvrdí, že podobně jako jinde ve světě, se spotřebitelské návyky kupujících dávno změnily, ale úřady na to vůbec v jejich zemi nereagují. Parlament proto přichází s novým zákonem, který by stanovil jednotné (!) národní otevírací hodiny pro obchody. To ovšem vyvolalo vzpouru v jednotlivých kantonech švýcarské federace, podle kterých to ohrožuje jejich nezávislost a prý to nebere v úvahu „regionální citlivost“.

Zákon by umožnil, aby v celém Švýcarsku zůstaly obchody otevřeny ve všední den od 6 hodin ráno do 20 hodiny večerní, v sobotu by to bylo o hodinu kratší. V neděli jsou obchody v zemi zavřené, s výjimkou letišť a nádraží. Nedělní tabu by zůstalo zachováno.

Malým obchodníkům se přitom dávno nelíbí, že v některých kantonech musí zavřít v sobotu už v 16 hodin a ve všední třeba už v 18.30. To, co bylo kdysi považováno za přirozené, je dnes bráno za naprostý přežitek, protože lidi by nejraději nakupovali pořád. Obchodníci v kantonech, které sousedí s jinými zeměmi, argumentují i tím, že Švýcaři jsou „nuceni“ nakupovat kvůli kratším otevíracím hodinám v příhraničí.

Zákon by měl sjednotit takové anomálie, že například obchody v centru Curychu zůstávají otevřené v sobotu do 20 hodin, zatímco v nedalekém Lucernu jsou povinni uzavřít své dveře v 16 hodin ve stejný den.

S prodloužením otevírací doby ale zásadně nesouhlasí odbory, protože podle nich čelí zaměstnanci obchodů už dnes velkému stresu.

Daniel Baret


Diskuse ke článku

 

Kurzy měn
25,320
20,590
28,740
Nejčtenější komentáře
INFO.CZ
Nejčtenější
Komentáře